Wpis z mikrobloga

Często słyszy się, że #biedron i Wiosna hurr durr nie majo programu.
Zainspirowany dyskusją z @puzno zadałem sobie trud i wynotowałem najważniejsze tezy programu Wiosny dla Parlamentu Europejskiego, co by już więcej nie słyszeć, że hurr durr Wiosna nie ma Programu:

system dopłat do opieki zdrowotnej
Europejski Program Walki z Rakiem
Wspólne unijne negocjacje z koncernami farmaceutycznymi w sprawie leków refundowanych (cen)
Europejski Program Diagnostyki Zdrowotnej - pełna cyfryzacja historii leczenia na poziomie całej UE
Bezpośredni dostęp samorządów do dotacji unijnych - bez biurokacji w Warszawie
Nowe normy legislacji unijnej pod kątem zrozumiałości i łatwości wdrożenia
Europejski Fundusz Wolnych Mediów
Jednolity Paszport Europejski i wspólna polityka wizowa
Erasmus także dla młodych pracujących i dla uczniów szkół średnich
Bezpłatne podróże koleją po Europie dla osób poniżej 26 roku życia (rozszerzenie obecnie istniejącego programu)
Europejska Karta Praw Kobiet (dostęp do antykoncepcji i aborcji, edukacja seksualna, standardy opieki okołopołorodowej)
Jednolita polityka urlopów rodzicielskich (w tym tacierzyńskiego - koniec z dyskryminacją mężczyzn)
Wsparcie z UE budowania żłobków i przedszkoli
Podpisanie przez UE i implementacja Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych (CPRD)
Określona kwota w miesiącu do wykorzystania na usługi sportowe lub kulturalne
Jednolita polityka UE w zakresie dostaw sprzętu wojskowego (tańszy serwis itp)
Poparcie dla dołączenia Ukrainy do Strefy Schengen
Wspólne dla całej UE prowadzenie negocjacji w zakresie dostaw surowców (np. gaz od Rosji) prowadzone przez unijnego komisarza do spraw energii
Poparcie dla Porozumienia Paryskiego
Odejście od węgla w całej UE do 2050, w Polsce do 2035
Prawa zwierząt: zakaz hodowli na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, likwidacja chowu klatkowego
Jednolite zasady transportu zwierząt
Europejski Rzecznik Praw Przyrody

A no i to, że chciało mi się to zrobić nie oznacza, że jestem członkiem czy wyborcą Wiosny. Niemniej twierdzenie, ze Wiosna nie posiada programu nie jest prawdą.
Źrodło: https://wiosnabiedronia.pl/program
#neuropa #4konserwy #polityka
  • 8
  • Odpowiedz
@Kjedne: Ja powiem tak - podoba mi się kierunek wydatków publicznych Wiosny. Zdecydowanie wolę opłacać edukację i służbę zdrowia niż państwowe (kolesiowe) spółki węglowe, stażystów z MON, Radio Maryja, bliżej nieokreślone fundacje i aniołki Glapińskiego.

Ogromny plus za chęć zlikwidowania ZUS i wprowadzenie emerytury obywatelskiej

Natomiast jeden duży minus to brak realnego wskazania źródeł finansowania tych wszystkich cudów na kiju. Zwłaszcza przy jednoczesnej chęci podniesienia płacy minimalnej i wydłużenia urlopu.

Możliwe
  • Odpowiedz
Europejska Karta Praw Kobiet (dostęp do antykoncepcji i aborcji, edukacja seksualna, standardy opieki okołopołorodowej)

Jednolita polityka urlopów rodzicielskich (w tym tacierzyńskiego - koniec z dyskryminacją mężczyzn)


@Kjedne: najpierw postulat karty kobiet, a potem zarzekanie się końca dyskryminacji mężczyzn? Niekonsekwencja.

Europejski Fundusz Wolnych Mediów


Fundusz to finansowania mediów zgodnych z linią polityki UE. Z wolnymi mediami to będzie tylko nazwa. To po prostu nie wyjdzie.

Odejście od węgla w całej UE do
  • Odpowiedz