Wpis z mikrobloga

@gwiezdny_wodnik: Model polityki socjalnej Wenezueli był inny niż w krajach europejskich, bo Chavez starał się omijać tradycyjne państwowe instytucje i tamtejsze programy socjalne szły jakby obok państwa - przez specjalne organy bezpośrednio dotowane z PDVSA. Dzięki temu rzekomo miały omijać układy korupcyjne, tracić mniej środków na biurokrację i nie przepadać w centrum, a rozlewać się na peryferia.
@Kaczypawlak: to samo i ja znalazłem ;p tyle że w tych artykułach jako socjal przedstawia się budowę szpitali, domów czy stypendiów dla studentów. To nie są programy w stylu madka+ że za rodzenie dzieci dostajesz pensję.
@tumulekl: Czy którąś z tych rzeczy można poprzeć to że gospodarka została zniszczona? Nie bronię socjalizmu bo on się po prostu nie sprawdza ale po prostu z treści dowolnych źródeł widać mydlenie oczu poprzez
@gwiezdny_wodnik: Nie wiem, nie jestem aż takim ekspertem od wenezuelskiego systemu politycznego, ale w przypadku jej kryzysu ekonomicznego raczej dopatrywałbym się przyczyn w chorobie holenderskiej, braku inwestycji w rodzimą produkcję (doprowadzono do stanu w którym przedsiębiorcom bardziej opłacało się pośrednictwo w imporcie żywności, niż własna produkcja [na marginesie: do podobnego stanu może niedługo dojść w Polsce, dlatego warto zainteresowac się tym co mówią rolnicy]), braku woli politycznej aby ograniczyć korupcję.

A
to samo i ja znalazłem ;p tyle że w tych artykułach jako socjal przedstawia się budowę szpitali, domów czy stypendiów dla studentów. To nie są programy w stylu madka+ że za rodzenie dzieci dostajesz pensję.


@gwiezdny_wodnik: wszystko było za ropę, nie inwestowali w nowe technologie i jakiś przemysł.