Wpis z mikrobloga

jak sobie radzić z agresywną ekspansją w HRE? zacząłem grać sobie holandią i nie mogę wziąć więcej niż 1 prowincji bo się zawiąże koalicja przeciwko mnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#eu4
  • 10
  • Odpowiedz
@wewerwe-sdfsdfsdf: Niestety, takie jest życie w HRE. Musisz sobie urządzić ekspansję na Danię, a HRE gnębić tylko wtedy kiedy AE Ci spadnie.

Pamiętaj żeby brać prowincje tylko od państwa któremu wypowiedziałeś wojnę (jego sojusznikom w HRE nie zabieraj ziem) i zawsze mieć na nie claimy.
  • Odpowiedz
@wewerwe-sdfsdfsdf: Idziesz w influence ideas, dobierasz innovative i odblokowujesz "foreign advisors policy" dające jeszcze dodatkowo -10% AE. Zamiast przejmować dla siebie robisz wasali i ich karmisz.
  • Odpowiedz
@wewerwe-sdfsdfsdf: Plus najpierw łatwo na Danię -> Skandynawię, Wyspy Brytyjskie, a po tym Francję, po czym możesz zaczynać jeść HRE jak będziesz na tyle duży, że będziesz mógł mieć #!$%@? na AE
  • Odpowiedz
@jaqqu7: Karmienie wasali cokolwiek zmienia z AE, AE przypadkiem i tak nie pójdzie na niego i to w takiej samej ilości, jakby sam brał? Oczywiście mniej AE jest z samego zwasalizowania państwa, zamiast aneksji.

@wewerwe-sdfsdfsdf: AE obniża też teraz espionage, który podobno dzięki temu nie jest już zdecydowanie najgorszą grupą w grze, sam mam jednak przed nim opory. Do tego nie tyle na AE, ale na koalicje są i inne
  • Odpowiedz
@wewerwe-sdfsdfsdf: Oddajesz podbitą prowincję pod okupację wasala, wtedy w peace deal automatycznie prowincja przechodzi do wasala. Dodatek Art of War, jeden z tych must have. Wasal musi mieć możliwość utworzenia z niej prowincji narodowej, czyli graniczyć bezpośrednio lub przez morze.
  • Odpowiedz
@wewerwe-sdfsdfsdf: No właśnie, takie karmienie nic nie zmieni z AE. Natomiast nikt nie pisał o jeszcze jednym sposobie - wasalizuj, ale państwo, które zostało mocno obite i ma core'y na prowincjach, które do niego nie należą. Odbijając dla niego core'y z reconquest dostajesz tylko 25% AE, no i cesarz nie może żądać oddania core'a. Tylko trzeba na takie państwo trafić ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ewentualnie możesz je
  • Odpowiedz