Wpis z mikrobloga

Ej #ogrodnictwo #rosliny o co tutaj w ogóle chodzi? Nigdy do tej pory nie używałem obornika i jestem niekumaty w tym temacie. Jak tego użyć? Przy roślinach często jest napisane, że można sadzić "w pierwszym/drugim/trzecim roku po oborniku" znaczy co? Jak go użyje teraz i posadze rośliny, które wg tego można sadzic np. "w trzecim roku" to jest ryzyko popalenia/przenawożenia ich? Na jutube z drugiej strony widziałem, że niektórzy po prostu biorą taki obornik i bez strachu sypią sobie po prostu na grządki tak, że w sumie nie wiem co mam z tym zrobić ¯\_(ツ)_/¯
Niewiemja - Ej #ogrodnictwo #rosliny o co tutaj w ogóle chodzi? Nigdy do tej pory nie...

źródło: comment_r2s81B68tHKFCLOTWwVT7eUuUADmn7p4.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Niewiemja: trzeba tutaj poruszyć dwa tematy.
Temat pierwszy to dobór roślin pod względem potrzeb nawozowych oraz wymagań odpowiedniego odczynu czy porowatości ziemi np. marchew lub rośliny strączkowate bardzo nie lubią ziemi świeżo przemieszanej z obornikiem.
Temat drugi to grzyby i jaja pasożytów które występują w świeżym oborniku i mogą zaszkodzić warzywom lub w następstwie ludziom. O ile grzyby mogą doprowadzić do porażenia samych warzyw tak w oborniku mogą wystąpić żywe
  • Odpowiedz
@tylkoczytam: Czyli jednak nie moge sobie ot tak posypać tym grządki i od razu po tym posiać nie wiem, np roszponki? Ogólnie to mnie najbardziej interesuje, czy moge tym sypnąć i od razu coś posadzić :D
  • Odpowiedz
@Niewiemja: będziesz musiał poczytać o samej roślinie i jej metodach nawożenia czy wymagań glebowych. Google>roszponka+obornik=wynik lub dobra książka o warzywnictwie. Akurat roszponkę można śmiało sadzić już w pierwszym roku po oborniku. Jedna z prostszych zasad jest taka że w pierwszym roku po oborniku nie sadzimy warzyw korzeniowych. Dobrze jest sobie przygotować wczesniej pryzmę ziemi i przemieszać ją z obornikiem i zapomnieć o niej na rok czasu lub kompostować w odpowiednich
  • Odpowiedz
Dobrze jest sobie przygotować wczesniej pryzmę ziemi i przemieszać ją z obornikiem i zapomnieć o niej na rok czasu lub kompostować w odpowiednich warunkach


@tylkoczytam: No właśnie sie zastanawiam i chyba tak zrobie, że po prostu ten obornik teraz zamiast na grządki sypne na kompost, przemieszam i poczekam do jesieni. Może tylko z jakiejś małej częśći zrobie gnojówe i poleje grządki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz