Wpis z mikrobloga

Kamienica Pod Żabami

Secesyjna kamienica powstała ok. 1905 r., według projektu bialskiego architekta Emanuela Rosta Juniora. Pierwotnie mieściła się tu winiarnia Rudolfa Nahowskiego. Dekoracyjna fasada budynku imituje mur pruski, nad wejściami znajdują się wykusze, a w narożnej części budynku wydatna pseudowieża. Elewacje północnej ściany (od strony ul. Targowej) zdobią płaskorzeźby owadów oraz portal z figurami dwóch żab, ubranych we fraki. Jedna gra na mandolinie, zaś druga trzyma w jednej ręce fajkę, a w drugiej kieliszek, opierając się na beczce wina.


#architektura #sztuka #secesja #ciekawostki #polska #bielskobiala
P.....o - Kamienica Pod Żabami

Secesyjna kamienica powstała ok. 1905 r., według pr...

źródło: comment_7Xm59fzcaFZcICuZIdBoIKKXdwF2DNgQ.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@PanEdzio szczerze Ci powiem, że #!$%@? mnie ta kamienica. Prawie 30 lat w BB mieszkałem i nigdy nie było tam kompletnie nic ciekawego, a wymieniana jest prawie zawsze gdy ktoś mówi o atrakcjach BB.
Jak widzę ładny widok lub piękną architekturę to potrafię docenić i się zachwycić ale to są dwie #!$%@? figurki żab i dwa chrabąszcze na ścianie. Co w tym takiego wspaniałego żeby to było jedną z najbardziej wykorzystywanych w
  • Odpowiedz
  • 2
@darthbanana zapraszam więc. Gwarantuję, że większość fajnych miejsc w BB jest na tyle daleko od tej kamienicy, że zdjęcie, które widziałeś spokojnie wystarczy.

@PanEdzio jak będziesz wychodził ze sfery wyjściem na ul. Cechową to spójrz w górę na kamienicę naprzeciw. Ciekawe symbole tam są. Ogólnie fajnie popatrzeć w górę chodząc po Bielsku bo fajnych kamienic tam jest dużo.

No i od siebie polecam zakładkę "podróż w czasie" na stronie www.beskidia.pl
  • Odpowiedz
  • 0
@darthbanana dodam jeszcze, że gdzie bym nie czytał lub widział czegoś o tej kamienicy z żabami to raczej nie pokazują tego jako całości fajnej architektury tylko same #!$%@? żaby i chrabąszcze.
  • Odpowiedz
@PanEdzio byłam kilka lat temu Bielsku Białej. Weszłam z niebieskim do tej kamienicy, bo wisiała reklama z gabinetem masażu i chciałam sprawdzić co w ofercie mają. Stylowa klatka schcodowa- spoko. Powitały nas stare drzwi do owego gabinetu gdzie trzeba było zadzwonić dzwonkiem i ktoś od środka otwierał. Zadzwoniliśmy . Wpuściła nas dojrzała pani, i pierwsze co tobylo ta duszno (no sierpień był) w międzyczasie przeszła jakaś młoda masażystka. Pani która nas wpuscila,
  • Odpowiedz
nigdy nie było tam kompletnie nic ciekawego, a wymieniana jest prawie zawsze gdy ktoś mówi o atrakcjach BB

to są dwie #!$%@? figurki żab i dwa chrabąszcze na ścianie


@Gronie: To dobra, ciekawa, secesyjna architektura, a te dwie #!$%@? figurki żab i dwa chrabąszcze na ścianie pokazują, że kiedyś ludzie mieli więcej luzu, fantazji i poczucia humoru ʕʔ Dlatego ta kamienica jest tak lubiana ¯\_(ツ)_/¯ Nie jestem
  • Odpowiedz