Wpis z mikrobloga

Mircy czy to normalne że jak i9 9900K ma za niskie Vcore w stosunku do zegarów zaczyna mylić się w obliczeniach?
4790K którego miałem poprzednio grzecznie rzucał bluescreena przy stress teście a ten jeszcze ani razu nawet przy ewidentnie głupich ustawieniach w stylu 5.2GHz all core przy 1.230V.
Jak go dobrze wytestować? Niby mam 'stabilne' 5.1GHz przy 1.295V które zaliczyło po parę godzin w OCCPT, RealBench i prime95 ale cały czas się cykam że może się pomylić tak że system tego nie wyłapie. Komp jest do pracy gdzie liczy nieraz po kilkanaście godzin i musi być gwarancja że wynik jest poprawny.

#overclocking #pcmasterrace #komputery
  • 6
@keton22:

Cytowany tekst...Niby mam 'stabilne' 5.1GHz przy 1.295V które zaliczyło po parę godzin w OCCPT, RealBench i prime95 ale cały czas się cykam że może się pomylić tak że system tego nie wyłapie


No nie wydaje mi się, by się miał pomylić. Odpal Prime95 na 24h i jak nie wywali to jest dobrze. Albo w ogóle zrób 4.9G-5.0ghz czy coś jeśli masz obawy.

Przy okazji jeszcze sprawdź pamięć żeby nic nie
@Amasugiru: masz może jakieś sugestie co do ustawień? Miałem już sytuację że to mityczne 'small FFTs' przechodziło ponad godzinę bez błędów a 1344k + "run in place" łapało błąd w 10 minut przy tych samych ustawieniach. Widziałem też sytuację że prime95 i realbench chodziły po kilka godzin a OCCPT łapał błąd w kilkadziesiąt minut.
Co do RAMu to jak próbuję nowe ustawienia OC procesora to przełączam RAM na stock bez XMP
@keton22: Zawsze używam Blenda by wyłapać współpracę z pamięcią. Testowanie na small FFTs nie wychodzi poza procesor praktycznie więc w twoim przypadku nie sprawdzi się, polecam zrobić dwa testy, raz blend i raz in-place large FFTs.

Co do ustawień stabilnych to raczej każde XMP które pójdzie z buta powinno być stabilne, zależnie od użytych kości.
@Amasugiru: dzięki, tak zrobię

Co do testowania pamięci wzięło się to z tego że moje RAMy nie lubiły się z płytą. Są oficjalnie 3600 ale chodziły stabilnie do 3500. Na początku tygodnia wyszedł nowy bios który to naprawił ale trochę czasu zajęło mi dojście o co chodzi.