Wpis z mikrobloga

#mcastro #astronomia #hobby #diy #majsterkowanie

Pierwszy post więc więcej tagów, następne wpisy będę tagował tylko autorskim #mcastro

Słowem wprowadzenia:

Tak więc rozpoczynam przygodę z budową lornety z dwóch 6-calowych zwierciadeł. Dlaczego nie buduję pojedynczego teleskopu? Ze względu na ogromną różnicę w postrzeganiu obserwacji jednym okiem, a dwoma, w skrócie:

Porównując sytuację gdy obok siebie stoją dwa sprzęty - teleskop 150 mm i lorneta o tej samej średnicy (czyli 2x teleskop 150 mm) na prowadzenie wysuwa się lorneta, czemu? Jest kilka powodów, postaram się wymienić kilka kluczowych:
- patrząc obuocznie zyskujemy 30% więcej pola widzenia
- turbulencje powietrza tracą znaczenie gdy mózg wybiera najlepszy obraz z każdego oka i składa w całość
- zyskujemy wrażenie przestrzenności, np. planety wydają się kulami, a nie tarczami, a obiekty głębokiego nieba stwarzają iluzję paralaksy
- łączna powierzchnia zbiorcza światła w przypadku 2x6 cali odpowiada teleskopowi o średnicy lustra ośmiu cali.

Poświęciłem 6h na modelowanie i obliczenia stożka światła oraz jeszcze parę godzin na wymyślenie autorskich patentów kolimacji, montażu i innych dupereli. Jak do tej pory to dwa dni temu zacząłem dłubać cele luster głównych i jeszcze nie są gotowe ale nabierają kształtów. Wszystkie prace wykonuje ręcznymi narzędziami, jedynie drukarka 3D przydaje się w służbie detali i pokręteł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zdjęcia w komentarzach :)
Mcmaker - #mcastro #astronomia #hobby #diy #majsterkowanie

Pierwszy post więc więc...

źródło: comment_s5fBBm0o3LfJ7ZT210L3RiXX7VQTw4Op.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
@eskor: Patrzyłeś kiedyś przez lornetkę? Wygląda na to, że nie :D Polecam pożyczyć lub kupić, a następnie ustawić sobie podziałkę milimetrową na ścianie, skierować na nią lornetkę, wyostrzyć i najpierw spojrzeć obydwojgiem oczu a później jedno zamknąć. Wyniki odnotować i wyciągnąć wnioski ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Mcmaker: Lornetkę widziałem tylko na obrazkach w internecie, ale dostrzegam różnicę między obserwacją przez lornetkę ściany z odległości kilku metrów (swoją drogą jestem ciekaw jak szybko wzrok się od tego męczy) a obserwacją przez teleskop w nieskończoności. Czy ty również dostrzegasz tę różnicę? Czy potrzebujesz obrazek jak dla dzieci w przedszkolu?

Poza tym jest jeszcze coś takiego jak logika, skoro dla danej ogniskowej obiektywu mam jakieś pole widzenia, to stosując
  • Odpowiedz
@eskor:

Lornetkę widziałem tylko na obrazkach w internecie

Więcej pokory amatorze, bo właśnie dostałeś bezpłatną cenną lekcję optyki :-)


xD
  • Odpowiedz
@eskor: Miszczu, zanim zaczniesz #!$%@?ć farmazony, przejrzyj profil Mcmaker. To raz.
Wzrost pola widzenia prawdopodobnie nie wynika z fizycznego powiększenia tego pola, ale ze zdolności ludzkiego mózgu do rejestrowania większej ilości szczegółów przy widzeniu obuocznym. To dwa.
A trzy - jak udzielasz się na cudzym tagu, i nie chcesz od razu wylądować na cenzurowanym, to się zachowuj.
  • Odpowiedz
@GrzegorzSkoczylas: Ochłoń giermku @Mcmaker'a, bo od tych emocji nie wiesz co jest pięć. Rozdzielczość to jest jeden parametr a pole widzenia drugi. Oba są obiektywnie mierzalne i nie podlegają subiektywnej ocenie. Widać wasza wiedza o optyce stoi na podobnym poziomie dna :-)

Poza tym poddaję pod wątpliwość wzrost zdolności rozdzielczej w takim systemie dwuocznym przez obserwatora. Nie wydaje mi się, że obserwacja przez teleskop limitowany zdolnością rozdzielczą wynikającą
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@eskor: Nie masz podstawowej wiedzy o systemach optycznych, używasz błędnej terminologii i starasz się w arogancki sposób pouczyć gościa który od 10 lat zajmuje się astronomią, a od 6 lat czynnie buduje teleskopy. Uważam, że szkoda czasu na próby wyprowadzenia Cię z błędu.
Jeżeli Ci coś nie pasuje to prosze nie robić mi syfu pod wpisami, z mojej strony #czarnolisto i
Mcmaker - @eskor: Nie masz podstawowej wiedzy o systemach optycznych, używasz błędnej...

źródło: comment_PWER19lMjHT5ik5T1gpsGSCDqvYgBns0.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mcmaker: Kuuurcze, bomba. Czekam na więcej!

Będziesz robił jakieś wołajo-spamlisty do wpisów z tej budowy?
Jestem przykładem człowieka który nie ma zbytnio czasu na przeglądanie wszystkiego, więc fajnie byłoby kliknąć w powiadomienie i przeczytać to co jest interesujące.
Da się to zautomatyzować, tylko nie pamiętam adresu teraz.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: 5,5 roku dokładniej :) Fajnie, że kogoś to interesuje :D

P.S Jak skończę projekt to możesz wpaść na nasze astrozloty na północ od Krakowa i sam przetestować sprzęt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz