Wpis z mikrobloga

Dopiero zaczynam zabawę z RTLSDR i mam tego kikutka z zestawu R820T2. Niestety ledwo cokolwiek na tym można odebrać i tutaj moje pytanie jaką antenę zakupić by po prostu wejść w temat. Fajnie by było mieć jakąś szerokopasmową antenę żebym mógł różne częstotliwości nasłuchiwać. Jak na razie chciałem się bawić z 130-170MHz ale może u mnie w okolicy coś na wyższych częstotliwościach nadaje. Wiem że pytanie z dupy ale czy np dwie anteny teleskopowe w układzie V że względu na możliwość zmiany długości by w miarę spełniły swoją funkcję? Po prostu chcę coś postawić na parapecie okna i nasłuchiwać totalnie amatorsko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#rtlsdr #krotkofalarstwo #sdr #radiokomunikacja #sdrsharp
  • 22
  • Odpowiedz
@johnny-oio: Antenę oczywiście jak najdłuższą, nawet jeśli będzie to samochodowa i dasz ją na magnesie na parapet, wybieraj te dłuższe (odpuszczamy wszystkie ćwiartki, dipole, pałki radmora i inne wynalazki), to by było mniej więcej w tej kolejności
NR770H 3dBi
at-291 5/8 3,8dBi
SG-7900 6/8 5dBi
NR-22L 246cm, 2x 5/8 fali, zysk 6.5dBi

Jeśli chodzi o bazowe anteny to będzie to osobny temat
  • Odpowiedz
@art212: Bo współczynnik cena/zysk energetyczny jest do kitu
Pała ma jedną zaletę. Powieszona wisi sobie i działa 30 lat.
Ale jest droga i ma słaby zysk.
  • Odpowiedz
  • 0
@wbielak chcesz powiedzieć, że ta SG 7900 jest lepsza od pałki na tym zakresie 134-174? Myślałem, że nie ma nic lepszego na zewnątrz...
  • Odpowiedz
@art212: Tak to właśnie chcę powiedzieć.
Pała ma zysk 2.15 dbi SG 5 dbi
Pała ma fabryczny SWR między 1:1.6 a 1:2.0 (!!!!!!) a SG u mnie 1:1.1
Pała jest jednopasmowa choć szeroka SG jest na dwa pasma.
Pała wymaga montażu a SG instalujesz na podstawce magnesowej nawet na parapecie.
Pała waży 2kg a
  • Odpowiedz
@art212: Co do lepszego na zewnątrz.
Idealnym kompromisem jest Jakiś dobrze wykonany klon Diamonda X200
Jeszcze w miarę krótka, dość tania a jednak 2x 5/8 na 145 MHz. Zysk nieporównywalny do pałki a te anteny wiszą po 10 lat bez problemu.

Pała może się stroić szerzej ale to efekt uboczny tego że to jest po prostu słaba antena. W sensie elektrycznie nie konstrukcyjnie bo pancerności jej nie odmawiam.
  • Odpowiedz
@wiecejszatana: Tak. A w naszym środowisku tak pokutuje W3DZZ.
Moje podejrzenie jest takie że ponieważ jest o tą antenę pytanie na egzaminie to ludzie zakładają ze musi być super.
No i ma trapy. Nikt nie musi wiedzieć co to są trapy ale każdy licencjonowany krótkofalowiec musi wiedzieć że są one zestrojone na 7.05 MHz. Tzn musi bo o to pytają na egzaminie.
A tymczasem W3DZZ w najlepszym wypadku działa jak
  • Odpowiedz
@wbielak:
Ja mam taką fajna opowieść, jak to kolega pojechał sobie na krótkofalarskie warsztaty antenowe. Zanim pojechał miesiąc szukał w sieci i wymyślił sobie nie symetryczny dipol z balunem powietrznym, przedstawił swoją koncepcję na tych warsztatach, za co został zrypany od góry do dołu przez "licencjonowane autorytety SP" ... na le młody rób, zobaczymy.
Pod koniec warsztatów nastąpiło wielkie testowanie wykonanych anten. I co? I ta "brzydka" antena jako jedyna
  • Odpowiedz
  • 0
@wbielak Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, trochę mi się rozjasnilo.. więc tak naprawdę co byś polecił "zgrabnego" - nie na 2-3 metry wysokości na to pasmo 144-174 do 200 zł? Tą SG 7900?
  • Odpowiedz
@art212:
Tak. Zdecydowanie. To jest bardzo fajna antena.
Jak pisałem zaleta jest taka że to antena mobilna. Jak się wkręcisz to potem się przyda na samochód, można ją zabrać na wyjazd itd.
Jeśli coś stricte bazowego to klon X200.

Warto eksperymentować. To czasami daje więcej radości niż
  • Odpowiedz