Wpis z mikrobloga

Mirki,
Mojemu dziadkowi skradziono z konta 21tys zł, wzięto na niego również chwilówkę w kwocie 1400 zł.
Wszystko działo się pomiędzy 15.10 a 26.10, pieniądze wyprowadzono z konta za pomocą kilkudziesięciu transakcji internetowych za pośrednictwem blue media, wypłata na konto skycash itp.
O całej sytuacji dowiedziałem się dzisiaj, co mogę zrobić poza powiadomieniem policji i złożeniu reklamacji w banku?
Nie ma pewności w jaki sposób dane dziadka zostały skradzione, istnieje możliwość że zgubił umowę z bankiem (nie wie czy ja spalił czy zgubił). Umowa o prowadzenie konta została zawarta w marcu, kradzieże zaczęły się jak wspomniałem w październiku, czy bankowości internetowej nie trzeba aktywować przez miesiąc od zawarcia umowy?
Dlaczego transakcje nie zostały wylapane przez antifraud jeśli dziadek wcześniej generował 2 transakcje miesięcznie a nagle było ich blisko 100 w ponad tydzień?
#bank #kradziez #eurobank
  • 33
@Bosser smskod. Przy zawieraniu umowy podał numer komórki babci (sam nie posiada), z tego co powiedzieli mu w banku teraz podpięty jest inny numer.. Jutro pójdę z nim do banku więc to potwierdzę. Martwi mnie ze to wskazuje że może to być ktoś z rodziny.. Chyba że ktoś znalazł jego umowę i zmienił numer przez infolinię co chyba mógł zrobić mając wszystkie jego dane.
@Bosser z tego co wiem bank nie zablokował, zrobił to dopiero jak dziadek poszedł do placówki 26.10. Chwilówka od szybka gotówka, na ich stronie piszą że potrzeba pesel i konto bankowe więc przlelew weryfikujacy pewnie był, nie wiem dlaczego ale dziadek nie dostał pełnego wyciągu z konta, bazuje na tym co sam zapisał. Jutro będę mieć pełny wyciąg.
@Bosser Niestety nie, tytuły przelewów ciąg liter i liczb. Może zobaczę coś więcej jak będę mieć pełen wyciąg. Kwoty bardzo różne, głównie 300-600pln, nieregularne, 356.12, 523.96, 452.88, kilka przykładowych - żadna się nie powtarza.
@Bosser Też o tym pomyślałem. Początkowo sądziłem że to jeden element z mojej rodziny który miał najłatwiejszy z nas wszystkich dostęp do mieszkania dziadka ale po tym w jaki sposób kasa została wprowadzona wnioskuję że to nie on - raczej by na to nie wpadł. Jutro czeka mnie wycieczka do banku gdzie postaram się dowiedzieć czegoś więcej więc pewnie porusze jeszcze ten temat na Mirko. Dzięki za pomoc ( ͡º ͜
@Bosser Nie mogło pójść na BTC bo jest weryfikacja na każdej giełdzie AML/KYC i przyjmuje się przelewy tylko z kont o takich samych danych osobowych i adresowych. Dodatkowo każda giełda wymaga dokumentu, rachunku na swoje dane z Adresem zamieszkania.
@InPay Zgadza się, większość myśli że łatwo "wyprać" pieniądze poprzez BTC bo to anonimowe co jest lekka bzdura. Są procedury AML/KYC które kantory czy giełdy muszą przestrzegać ale złodzieje o tym pewnie nie wiedzą ;)
Chyba żadna firma nie uznaje przelewow weryfikacyjnych poprzez BlueMedie gdyż odbiorca widzi tylko Imię i Nazwisko bez adresu zamieszkania a to jest za mało aby zweryfikować.
Jeden z pracowników jest od 7 tygodni na L4 a do tego nie ma z nim kontaktu więc podejrzenia trochę idą na niego.. ))¯(ツ)


@Waleczny_Ulany: Nikt bez powodu nie bierze L4 na aż 7 tygodni. ZUS powinien się zainteresować.
Jak coś więcej będziesz wiedzieć to wołaj bo nietypowa sytuacja a ciekawi
@Marcinowy jeśli chodzi o odszkodowanie to zapewne dziadek musiałby wyjść z inicjatywą żeby je uzyskać a on za bardzo nie chce - wystarcza mu że odzyskał to co zostało skradzione, ma dość chodzenia po bankach i policji ))¯_(ツ)_/¯
Chłopak był pracownikiem od pół roku i nie mam pojęcia co sobie myślał.. Może że dziadek srednio kontaktuje i jest raczej bliżej końca niż początku i gdyby go zabrakło to nikt się nie zorientuje?