Wpis z mikrobloga

Mireczki, w styczniu przeprowadzam się z zagranicy do Katowic. Kilka pytań o nieruchomości :)
-gdzie najlepiej szukać ogłoszeń? Polecacie jakiś portal?
-lepiej przez agencję czy bezpośrednio od Janusza? Jeśli przez agencję to czy polecacie jakąś konkretną?
-patrzac na termin przeprowadzki, kiedy najlepiej zacząć szukać mieszkania? Tu gdzie jestem poszukiwania często trwają i dwa miesiące, czy w Katowicach jest podobnie?
-może polecacie jakieś inne miejscowości? Dla mnie ważne aby miejsce było dobrze skomunikowane z ul. Francuską, albo za sprawą transportu publicznego, albo aby można było dojechać w 20-25 minut autem.

Dzięki za wszelkie podpowiedzi

#katowice #slask #powroty #nieruchomosci #przeprowadzka
  • 21
  • Odpowiedz
@kipowrot: xD

@oxymirek: Katowice jest innym miastem niż reszta. Tutaj możesz, a nawet warto jeśli chcesz coś taniej, kupić cośw mieście przyościeżnym. Np. jak kupisz w Rudzie - masz a4. No ale warto żeby dojazd do pracy był jak najmniejszy.

Przeprowadzasz się z zagranicy to w jakim budżecie szukasz? Może niepotrzebnie będę się tu produkował a kupisz na bażantowie? xD

jest dużo opcji

ogłoszeń najlepiej szukać na olx, gratka, itp
  • Odpowiedz
  • 0
@caribbean pochodzę z Mikołowa, więc okolice są mi znane, niestety, spędziłem ostatnie 7 lat w Rumunii i Czechach, nie wiem jak kształtuje się rynek nieruchomości, co warto a co nie, gdzie trochę lepiej gdzie gorzej.

Budżet na wynajem mam +- 2000-2300 PLN, zależy mi aby były 2-3 pokoje bo z żoną i niemowlęciem jestem.

Chciałbym zakupić mieszkanie w połowie przyszłego roku, na ten cel planuję 240000-300000
  • Odpowiedz
@oxymirek: budżet możesz nawet zmniejszyć chyba że zależy ci na wysokim standardzie. Moim zdaniem, dopóki nie jesteś na swoim, to wynajmij taniej.
myślę że to już na prawdę dobry standard, można poszukać czegoś taniej, i można poszukać w innym mieście.

Ogólnie ogarnął bym to tak

Chcesz tysiąc mniej na czynsz wydawać a dojeżdzać pół godziny - szukaj mysłowice/ ruda, po a4 w 15min dojedziesz, a odległość już powinna pozwalać na niższe
  • Odpowiedz
@oxymirek: Zerknij na Siemianowice. Swego czasu szukałem i wyszło, że tu najtaniej z miast przy Katowicach. Komunikacja miejska do Katowic - cudo. Czasem szybciej da się dojechać do centrum Katowic nawet z najdalszych dzielnic Siemianowic niż ze sporej części dzielnic katowickich.
A za 240-300tyś znajdziesz spokojnie jakieś duże mieszkanie.
Możesz poszukać na Bytkowie - blisko do Parku Śląskiego, więc idealnie na spacerki z dzieciaczkiem. W samych Siemcach też dużo parków, szkół
  • Odpowiedz
  • 0
@caribbean wiedziałem że najlepiej będzie pytać na wykopie :) dzięki za wskazówki. Sam też jestem zdania że najlepiej nieco dalej od Katowic, w miejscu dobrze skomunikowanym (A4). budżet możliwe że założyłem sobie nawet zbyt wysoki, po prostu tutaj płacę za wynajem chore pieniądze i już te 2000 brzmiały dla mnie nienajgorzej.
  • Odpowiedz
@oxymirek: wynajmij na rok coś taniej ~1300-1500, dozbieraj na spokojnie, bez ciśnień do 300tyś. (nie wiem czy mówiłeś o tych 230/400 z kredytem czy samą gotówką), w każdym razie dobierz do tego jakiś mały kredyt do tych 300 tak np. 100 tysięcy i idź na zakupy. Za tą kwotę można dostać już 100m2 dwupoziomowe. Albo dom. Takie uroki śląska, że w środku konurbacji można chatę kupić. ;) I nawet tanio, problem
  • Odpowiedz
  • 0
@kipowrot chatę można pewnie i za mniej postawić, mam niewielka działkę w okolicy Mikołowa. Tyle że zakładam że przy obecnej sytuacji na rynku na dobrych budowniczych musiałbym kilka lat poczekać xD
  • Odpowiedz
@oxymirek: Wszystko zależy od godzin. Ale w godzinach szczytu są wszędzie takie korki, że przejazd z Francuskiej na Francuską zajmuje z 30 minut ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Sam dojazd komunikacją miejską do ścisłego centrum Katowic to około 15-20 minut autobusem bezpośrednio. Jeszcze zależy z której części Siemianowic (ja mieszkam niemal w najdalszej części Siemianowic, więc max. 30 minut).
  • Odpowiedz
  • 0
@caribbean z żoną będziemy mieć około 70000-80000 wkładu własnego (niestety w Czechach kokosów nie płacą, o dziwo w Katowicach, dużo tańszych od Brna udało mi się podobne zarobki dostać) reszta na kredyt na 15-20 lat. Żona ma dodatkowe przychody z mieszkania, które wynajmuje w Macedonii i z zasiłku wychowawczego (w Czechach jest on na 2-3 lata), więc o spłatę kredytu na mieszkanie do 300000 się raczej nie martwię.

Właśnie te ceny nieruchomości
  • Odpowiedz