Wpis z mikrobloga

#eu4 witam mam pytanko, średnio obeznany jestem jeszcze bo kilka dni temu zacząłem grać

Wybrałem sobie Azteków w najwcześniejszym scenariuszu, w jakieś 50 lat mi się udało rozwalić wszystkie państwa na moim kawałku mapy, teraz dookoła otaczają mnie tylko te dzikie prowincje.

No i problem w tym że jest zastój, jedyne państwo na mapie to ja, konkwistadorzy do mnie jakimś cudem nie przypłynęli a już dawno powinni xD (tylko Portugalia mi wypowiada wojnę czasami, z tym, że nic nie robi i po roku proponuje rozejm xd)

Pytanie - w jaki sposób mogę stworzyć kolonistów, żeby skolonizować te dzikie prowincje i iść z ekspansją dalej? Czy to wgl jest możliwe, jeśli nie graniczę z żadnym europejskim państwem, więc nie mogę mieć żadnych idei (typu renesans, kolonializm, druk)?
  • 17
  • Odpowiedz
@smierc_z_grzybow przeprowadziłeś wszystkie reformy religijne? Bez tego nie uda ci się zdobyć intutucji, plus jedna z nich daje coloniste.
Jak zrobiles wszystkie reformy, to musisz czekać az jakaś "europejska" prowincja będzie koło ciebie. Wtedy reformujedz religie i jest już z górki
  • Odpowiedz
@smierc_z_grzybow: Renesans, kolonializm itd. to tzw. Instytucje. Możesz wywołać je również u siebie, rozwijając prowincje. Musisz wybrać jedną prowincję (najlepiej taką, która ma niski development i teren nizinny albo rolniczy, by koszt rozwoju był jak najmniejszy) i rozwinąć ją do około 30-35 poziomu.

Żeby mieć kolonistów i szybciej okrywać mapę, potrzebujesz natomiast Exploration Ideas, które wybierasz w zakładce z żarówką.
  • Odpowiedz
@smierc_z_grzybow: o ile mnie pamięć nie myli to w reformacji religii był kolonista do uzyskania, więc jeśli już rozwaliłeś wszystkich dookoła to powinieneś go mieć, no chyba że pominąłeś ten etap rozgrywki grając aztekami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Queltas: @seann: nie opłaca się sztucznie rozwijać instytucji aztekami. Po graniczeniu z europejczykami można zreformować się i dostaje się 80% ich rozwoju wraz z całymi instytucjami. Lepiej gromadzić mane i wydać po reformie.

@smierc_z_grzybow: Aztekami podbijasz okoliczne państwa ale zamiast zabierać im ziemię vasalizujesz, po osiągnieciu 5 wasali robisz reformę religii (pierwszą), wasalowie się uwalniają a ty wracasz do pkt wyjścia. I tak musisz zrobić 5
  • Odpowiedz
  • 1
@seann ostatnio dużo grałem bo robiłem sunset invasion (ofc jeszcze nie dokończyłem, bo zarządzanie bloobem na pół kontynentu do tego walki w Europie są bardzo nudne) a wcześniej ten drugi achivekek pod cała Amerykę północną, więc Ameryki mam opanowane :p
  • Odpowiedz
@smierc_z_grzybow: Teraz to już nie tak łatwo będzie to odkręcić. Ogólnie trochę za trudny kraj wziąłeś sobie na początek. W tej sytuacji to kolonisty w życiu się nie doczekasz. Weź konkwistadora i odkrywaj nim ziemie.

I wyburz forty.
  • Odpowiedz
@Diamond-kun: nie będę miał teraz przez kilkanaście dni dostępu do kompa, w każdym razie sytuacja z religią wygląda tak, że nawróciłem na religię państwową wszystkie prowincje

Ale z tego co pamiętam to nie miałem tam opcji zreformowania religii, gdybym miał to bym pewnie to już zrobił do tego czasu xd jesteś pewien, że można zreformować jak nie graniczy się z prowincją chrześcijańską?

@seann forty faktycznie zżerają sporo hajsu nawet
  • Odpowiedz