Wpis z mikrobloga

Szczepan Twardoch w wywiadzie dla weekendowej Wyborczej jak zwykle nonszalancko, tym razem także głupio. Inaczej legitymowania przemocy śląskich współplemieńców pasożytujących na innych obywatelach nazwać się nie da. Opisując powody odrzucenia etosu polskiej inteligencji mówi tak:

Co robiła polska inteligencja, kiedy władza wysyłała policjantów, którzy strzelali z broni gładkolufowej do związkowców górników demonstrujących w Warszawie? I na przykład pociskiem z tej strzelby kiedyś wybili oko fotoreporterowi? Patrzyła w inną stronę, bo to buraki jakieś przyjechały, albo wkur... się, że im Śląsk stolicę blokuje (...).

Policja w III RP strzelała nie do górników jako grupy społecznej, tylko do tych, którzy rzucali mutrami w okna kancelarii premiera.

Wiesz co, ja jednak zawsze będę po stronie górników, którzy rzucają mutrami w okna, zamiast po stronie kryjących się za tymi oknami polskich inteligentów. Może to niesprawiedliwe, na pewno to postawa niegodna polskiego pisarza i tak dalej, ale ja właśnie będę po stronie górników, bo tak wolę. Bo mój dziadek zginął w kopalni. Bo wiem, skąd się wziąłem.


Jest to obraz mentalności Kalego w pełnej krasie: kiedy Polacy są zakładnikami plemiennych waśni, są głupi i nie powinno się w tym uczestniczyć. Kiedy jednak do głosu dochodzą plemienne, śląskie, odgłosy swoich, zawsze można usprawiedliwić uliczny bandytyzm i niszczenie przestrzeni publicznej. Tylko dlatego, że tak nakazuje dość dziwnie pojęta solidarność. Szkoda, nie sądziłem, że Twardoch jest aż tak zakłamany, aby usprawiedliwiać przemoc w obronie niedających się bronić zawodowych przywilejów. Być może ci nieszczęśni polscy inteligenci kryją się za oknem nie dlatego, że się boją, ale dlatego, że do głowy im nie przyszło dochodzić swoich praw przy pomocy publicznego palenia opon i rzucania opróżnioną uprzednio flaszką w innych ludzi.

#neuropa #4konserwy #slask #twardoch
  • 19
  • Odpowiedz
@shadowboxer:

Nie jestem polskim inteligentem i nie muszę w sobie budować poczucia wyższości uczestnictwem w tych zbiorowych rytuałach.


Nie, budujesz sobie, panie Twardoch, poczucie wyższości nad tą hołotą spędzającą każdą wolną chwilę i więcej na obronie resztek niezależności sądów brakiem uczestnictwa i, co tu dużo gadać, obrażaniem uczestników. I nie jesteś "polskim inteligentem"? Serio? A niby kim?

naprawdę dość jest w Polsce pisarzy, którzy z wyniosłych szczytów pouczą każdego w dowolnym
  • Odpowiedz
@Andreth: no nie jest inteligentem . Jest ladnym chlopcem ktory ma fantazje na temat twardych chlopakow z osiedla, pozuje na hemingwaya, a jest z niego zwykla atencyjna #!$%@?.
  • Odpowiedz
@Andreth: Twardochowi nie można odmówić wolności wyboru identyfikacji i czucia się kim tam chce. Paradoks całej sytuacji polega jednak na tym, że nie chcąc być polskim inteligentem, Twardoch staje się nim, kiedy pisze i wydaje po polsku. Funkcjonuje w zbiorowej pamięci wyłącznie jako użytkownik języka polskiego, w nim też regularnie się nadyma i stroszy w pióra, udzielając licznych oraz pełnych pozerstwa i obłudy wywiadów. To jak widzi on kwestię państwa prawa
  • Odpowiedz
Paradoks całej sytuacji polega jednak na tym, że nie chcąc być polskim inteligentem, Twardoch staje się nim, kiedy pisze i wydaje po polsku.


@shadowboxer: Dokładnie o to mi chodzi. Oczywiście, może się czuć Ślązakiem (nawet nie pisząc po śląsku), w każdym razie ja mu tego nie odmawiam. Ale polskim inteligentem jest i tak.

Najbardziej lubię, kiedy pan Szczepan broni tzw. prostego człowieka w walce klas przeciw elitarnym onym, po czym nażelowany
  • Odpowiedz
@Andreth: Sądzę, że Morawiecki jednak wie, że jest pospolitym kłamczuchem i populistą pragnącym przypodobać się tłumowi, a Twardoch zdaje się w ogóle nie ogarniać schizofrenii w jakiej żyje. Chyba że wizerunek pisarza jako butnego antypolaka, który jednakowoż sięga po wysokie tony języka znienawidzonych przez siebie ludzi to prowokacja marketingowa.
  • Odpowiedz
Sądzę, że Morawiecki jednak wie, że jest pospolitym kłamczuchem i populistą pragnącym przypodobać się tłumowi,


@shadowboxer: Myślę, że nie doceniasz ludzkiej zdolności do samoooszukiwania się.

@Kampala: Guzik wiesz o Kasprzaku, tyle ci powiem. Posłuchaj, może ci się trochę w tej łepetynie rozjaśni.

http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-pawel-kasprzak,6812499/

Ja rozumiem, błąd poznawczy jednolitości grupy obcej, ale bez przesady...

O "proletariacie" (swoją drogą kategoria w Polsce niemal już nie istniejąca) mam wrażenie wiesz niewiele więcej.

Krew
  • Odpowiedz
@Kampala: Ty wariacie xD. No dobrze, III RP punktowo zawiodła tam, gdzie chodziło o niektórych, którzy nie zdołali na początku przystosować się do nowych reguł gry. Jestem w stanie się z tym zgodzić, ale cena za tę nadaną podmiotowość, w dużej mierze na pokaz, jest zbyt wysoka. Czy beneficjenci programów socjalnych są w czymś lepsi od opluwanych w państwowej telewizji lekarzy rezydentów albo niepełnosprawnych odesłanych z kwitkiem z gmachu Sejmu? Nie,
  • Odpowiedz
Myślę, że nie doceniasz ludzkiej zdolności do samoooszukiwania się.


@Andreth: Tobie dla przykładu wydaje się, że bornisz wolności i demokracji a w rzeczywostości nie jesteś w stanie zaaakceptować wyników demokratycznych wyborów. A prawo łamiesz - ot chożby dzisiejszą ciszę wyborczą łamiesz agitując tym wyświetleniem na Pałacu Kultury. Więc i to prawo masz w poważaniu. Żenada
  • Odpowiedz
Obcej? Siedziałem z tymi ludźmi aż za dużo. Naście razy mnie policja spisywała, popychała, szarpała i przeszukiwała na tych demonstracjach.


I nie wiesz, z kim siedziałeś na tych demonstracjach? Czy wiesz, i nadal utrzymujesz, że w jakiś mistyczny sposób montażysta filmowy zajmujący się społecznie alternatywnym nauczaniem matematyki na wsi pod Mińskiem Mazowieckim (tzw. "wielkomiejska burżuazja") jest odpowiedzialny za demolkę sądów? ("Krew polskiego sądownictwa mają na rękach kodowcy i Kasprzaki" - nb, fatalny
  • Odpowiedz
@Andreth: I jeszcze małe przypomnienie, że rozmawiamy o facecie o mentalności menela (jakiś bezzębny facet o nieświeżym oddechu wyzywa innych od durniów - no gratuluję wzorców) któremu marzy się jakaś dyktatura tyle, że nikt tego dyktatorka nie chce poprzeć. Generalnie to on się odgraża, że będzie blokował legalne demonstracje...
https://twitter.com/A_panczyk/status/807228843773857792?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E807228843773857792&ref_url=https%3A%2F%2Fniezlomni.com%2Fprowokator-miesiecznicy-smolenskiej-pawel-kasprzak-juz-latach-80-ordynarnie-zaklocal-przebieg-spotkania%2F
  • Odpowiedz