Wpis z mikrobloga

#gdansk

Haj Mirki, jak sądzicie, posłać dziecko na "Szkołę Różnorodności"?

"Projekt realizowany jest przez Fundację IRSE oraz Radę Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska.
Warsztaty, prowadzone w oparciu o aktywne metody edukacji, mają na celu zwiększenie wiedzy uczniów i uczennic na temat międzykulturowości i migracji, a także stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji, jak również wzrost zaangażowania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji. Udział w projekcie wzmocni działania szkoły w zakresie działań profilaktycznych i wychowawczych.
TEMATYKA WARSZTATÓW:
Jak mówić nie dyskryminując
Warsztat ma na celu rozwój krytycznego myślenia. Uczniowie i uczennice zrozumieją konsekwencje jednostronnego przekazywania informacji oraz poznają źródła stereotypów. W szkołach ponadpodstawowych poznają mechanizmy tworzenia fake newsów (nieprawdziwych informacji) oraz sposoby ich weryfikacji.

Historia Migracji
Podczas warsztatu uczniowie i uczennice dowiedzą się o historii polskiej emigracji po Powstaniu Listopadowym, Wielkiej Emigracji, polskich uchodźcach II wojny światowej, emigracji solidarnościowej i będą umieli wskazać przyczyny migracji w kontekście globalnym odnosząc się także do współczesnych wydarzeń.

Komunikacja międzykulturowa
Warsztat pozwalający zrozumieć wpływ kultury na postrzeganie tych samych zjawisk i rozumienie tych samych pojęć. Podczas zajęć uczniowie i uczennice zrozumieją trudności i wyzwania jakie stają przed imigrantami i imigrantkami oraz ich szanse rozwoju w nowy społeczeństwie. Poznają kulturę wybranego państwa oraz będą umieli wskazać na jej podobieństwa i różnice z kulturą Polski.

Uchodźcy
Celem warsztatu jest dostarczenie wiedzy na temat sytuacji uchodźców w Europie i na świecie. Uczniowie i uczennice poznają różnice między imigrantem/-tką a uchodźcą/-czynią (w tym różnice dotyczące ochrony międzynarodowej), a także zweryfikują i pogłębią wiedzę na temat przyczyn uchodźstwa. Warsztat ma na celu rozwój empatii w stosunku do osób, które są zmuszone zostawić swój dom i szukać bezpieczeństwa w innym państwie.
W szkołach ponadpodstawowych warsztat będzie prowadzony w oparciu o film dokumentalny "moja ucieczka"."

Właśnie znalazłam w skrzynce mailowej. Zaproszenie od szkoły dziecka. Powinno się młode uwrażliwiać na trudności stojące przed imigrantami i ich szanse rozwoju w nowym społeczeństwie?
  • 6
  • Odpowiedz
@krystal_Tri_tapik Wg. Mnie to trochę bezsensowne. Uważam że wiedza nie przyniesie jakiś znaczących korzyści, a lepiej będzie posłać dziecko na kursy które pomogą mu w przyszłości (w zależności ile ma lat) kursy rysunku, kluby sportowe i nauka języka powinny się bardziej przydać.
  • Odpowiedz
Niech ich sobie Budyń przyjmie, ma tych dachów znacznie więcej niż ja.


@krystal_Tri_tapik: Ale to Twoje dziecko może iść na ten kurs, nie Budyniowe. Rodzina Budynia to pewnie nawet inżynierów na oczy nie zobaczy. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz