Wpis z mikrobloga

Mirki, zastanawiam się w jaki sposób sterować ogrzewaniem w domu o powierzchni 120 m2. Kilka szczegółów: dom jest piętrowy. Na parterze po całości jest zrobiona podłogówka. Na piętrze mam podłogówkę w łazience, a w pozostałych pokojach grzejniki. Wszystko jest podpięte do kotła gazowego Vitodens 100w. Zależy mi na tym, abym mógł ustawiać temperaturę ogrzewania z poziomu telefonu. Na początku myślałem o całym systemie od Danfossa, w którym mógłbym sobie sterować poszczególnymi strefami (pokojami) z osobna, ale gość przy odbiorze kotła zasugerował, że przy tak małym metrażu i bezwładności podłogówki nie warto pchać się w taki system i lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie wszystkiego na bazie prostego termostatu (np. Nest). Koniec końców sam już nie wiem na co się zdecydować więc szukam pomocy tutaj. Z góry dzięki za rady :)

#ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem #dom
  • 5
  • Odpowiedz
@przemadrzalykuczwykopu:
Na grzejniki w pokojach zastosuj głowice termostatyczne. Będzie tanio i skutecznie.
W salonie zainstaluj prosty sterownik z możliwością sterowania przez internet i tyle.
Inwestycja w sterowanie elektroniczne temperaturą pomieszczeń nie ma sensu. Po pierwsze podłogówka za wolno reaguje. Po drugie termostat na grzejniku zakręcasz i za 30min grzejnik jest już zimny.
Najtańsze ogrzewanie to trzymanie temperatury na stałym poziomie. Chyba że wyjeżdżasz na kilka dni to warto obniżyć temperaturę.
  • Odpowiedz
@przemadrzalykuczwykopu mam taki sam układ jak Ty. Zrobiłem 2 sterowniki - gora - dół. Jak któryś ma za niską temperaturę zalacza piec.
Rozróżnienie na 2 sterowniki z tego względu zeby sterowac pompami obiegowymi (mam oddzielnie piętro i parter) dodatkowo na kaloryfery założone termostaty
  • Odpowiedz