Wpis z mikrobloga

1 850 - 1 = 1 849

Tytuł: Złowrogi cień Marszałka
Autor: Rafał A. Ziemkiewicz
Gatunek: Esej historyczny
★★★★★★

Liczę na wyrozumiałość, bo to mój debiut na #czytajzwykopem

Pod względem poglądów daleko mi do Rafała A. Ziemkiewicza, mimo wszystko zdecydowałem się sięgnąć po niniejszą pozycję. Zresztą odnośnie do samego RAZa, to chyba jest ich dwóch. Pierwszy RAZ, występujący głównie w publikacjach niskonakładowych, to jeden z niewielu inteligentnych ludzi popierających Partię. No, przynajmniej jeden z tych, którzy kiedy trzeba potrafią ostro ją zbluzgać, a ich publicystyka to głównie trzeźwa, zdroworozsądkowa ocenia, a nie klepanie partyjnych przekazów dnia. Drugi RAZ, występujący na Twitterze i w TVP Info, to wyjątkowy prostak i cham. Dodajmy, że dominację tegoż chama w polskim imaginarium RAZ nr 1 w "Polactwie" tak ostro krytykował.

"Złowrogi cień Marszałka" to dobra książka. Owszem gdzieniegdzie zdarzają się, tak charakterystyczne dla autora, przywoływanie faktów ab rectum, brak bibliografii (poza gdzieniegdzie wymienionymi autorami), czy schlebianie "niezłomnie wyklętemu" czytelnikowi, który w przeciwieństwie do czytelników GW oczywiście będzie w stanie skojarzyć wszystkie przywoływane przez autora fakty i faktoidy. Na te i inne wpadki można przymknąć oko, biorąc po uwagę gatunek (bo z pewnością nie jest to ani monografia ani książka historyczna); zwłaszcza, że całość bardzo dobrze się czyta. Wywód jest spójny, a autor stara się być obiektywny. Zazwyczaj.

Rażą niestety, czasami wręcz bezczelne, odniesienia do wydarzeń bieżących. O ile analogie Pierwsza Kadrowa-Solidarność czy Piłsudski-Wałęsa jeszcze da się przełknąć, zwłaszcza jeżeli chodzi o prezydenturę LW, to w całej reszcie pozasanacyjnej wychodzi na wierzch RAZ nr 2 wywołując absmak.

#bookmeter #4konserwy #neuropa #pilsudski #iirzeczpospolita #ziekmiewicz
TeczkiUkladyAgentury - 1 850 - 1 = 1 849

Tytuł: Złowrogi cień Marszałka
Autor: Ra...

źródło: comment_kF2sR18M8HV41JlOw0opzc9gJ8FGEAm5.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
Liczę na wyrozumiałość, bo to mój debiut na #czytajzwykopem

@TeczkiUkladyAgentury:
Twój wpis wygląda na błędny. Prosimy o stosowanie się do kilku prostych zasad.
Tag bookmeter (sluży on tylko do wpisywania przeczytanych książek)!

Regulamin zabawy dostępny tutaj

Schemat odejmowania: [Wynik z poprzedniego wpisu] - [Twoja liczba przeczytanych książek] = [Wynik odejmowania]
np. 110 -10 = 100 książek
następnie zdjęcia, opis itp.
na końcu tagi.
  • Odpowiedz
@TeczkiUkladyAgentury:
Książka RAZa nie prezentuje jakoś bardzo wysokiego poziomu, a szkoda, bo postać Piłsudskiego i sanację trzeba koniecznie odbrązowić. Te czasy to książkowy przykład korupcji, kolesiostwa i konsekwencji sprawowania władzy przez nikogo niekontrolowaną klikę.
  • Odpowiedz