Wpis z mikrobloga

W branży od grudnia 2017. Przeszedłem z social mediów (po 6 latach). Wszedłem z pewną wiedzą. W tym momencie ogarniam Phalcona (i trochę Larwę), bardzo solidnie OOP (w tym DTO/BO), SQL/Postgres/Mongo, formaty XML/JSON, RESTApi/RPC/SOAP/WSDL/GuzzleHTTP (w sensie bibliotekę), piszę unit testy w PHPUnit (TDD), korzystam biegle z założeń CQRS/repozytoriów/ValueObjectów (niebawem nie będą potrzebne bo projekt wjedzie na 7.1/7.2), piszemy w DDD i tak dalej i tak dalej. Piszę endpointy. GIT wiadomka.

Pomyślałem, że zapytam wyjadaczy o to, za co dalej można by się chwytać. Chcę zacząć pisać testy w Codeception, na 7.1 wgramy Sodium i pobawię się trochę kryptografią bo mam do rozkminienia pewien problem. Grafana jest, też się pobawię, będzie Elastic. Ale co dalej? Czego się chwycić, w jakie obszary wejść, aby jeszcze pogłębić wiedzę? Any idea?

A może iść w Javę? :)

#php #programowanie
  • 7
@sarveniusz: Nie siedę od 2017 - siedziałem w latach 2008-2011, później pisałem różne pierdoły, gdy potrzebowałem (zbudowałem system do oceny zgłoszeń na konferencję, chociażby). Miałem przez lata styczność z PHP, na początku 2017 roku usiadłem mocniej, aby wszystko sobie poodświeżać, wrzesień 2017-listopad 2017 spędziłem na nauce Laravela na Udemy. To nie jest tak, że wszedłem w to jako kompletny świeżak, bo nikt by mnie nie zatrudnił.

Co do VO - przy
@sarveniusz: Zapewne mówimy o innym użyciu VO, w moim pojęciu istnieją one jako klasy-kontenery na proste typy danych, a nie np. współrzędne. Number, Text, Id i tak dalej. Oczywiście można ich używać na typy bardziej złożone, przedstawiłem tylko powyżej, że nam przestaną być potrzebne w projekcie, bo przy prostych typach wystarczy silne typowanie.