Wpis z mikrobloga

Siema mirki, mam mały problem z malowaniem plastików. Kupiłem sobie pierwszy w życiu model od Tamiyi i chciałem pomalować karoserię, jednak wyszło mi to fatalnie. Kupiłem spraye z tamiyi (podkład, lakier i bezbarwny) no i zacząłem się bawić, pierw szlif papierem 600, następnie dokładnie umyłem model, dałem mu kilka godzin na wysuszenie, potem go przedmuchałem sprężonym powietrzem i nałożyłem dwie warstwy podkładu, wyszło super, potem dałem sobie dzień przerwy. Drugiego dnia szlifnąłem karoserię papierem 1200 na sucho żeby lakier fajnie siadł, umyłem model dokładnie w wodzie, dałem mu przeschnąć itd no i pora na lakier - psiknąłem trzy warstwy lakieru z przerwą co 20 minut między warstwami, ale widziałem że podczas nakładania trzeciej warstwy model dalej nie jest w pełni pomalowany, więc go psiknąłem trochę grubiej, i to chyba był błąd... po wyschnięciu karoseria wygląda jakby była malowana wałkiem ( ͡° ʖ̯ ͡°) zdjęcia, trochę słabo widać ale tam gdzie świeci na karoserię to widać takie szpetne linie: https://imgur.com/a/h8kcqii

Druga sprawa, jak widać chciałem pomalować listwy plastikowe na czarno to mimo naklejenia i dociśnięcia taśmy, wykrojenia miejsc co malowania, farba wlazła mi pod taśmę, co zresztą widać na zdjęciu... nie wiem czy coś źle robię, może taśma zła? Taka zwykła papierowa malarska, jedynie do ciasnych miejsc kupiłem sobie taśme tamiyi o grubości 3mm bodajże. Macie na to jakąś technikę? Podobny efekt miałem podczas malowania szyb (clear parts), obkleiłem i wyciąłem nożem miejsca które będą malowane i też porobiły się brzydkie zacieki. Może takie coś trzeba psikać sprayem? Bo ja to pędzlem robię. Swoją drogą podczas malowania przezroczystych plastików pędzlem musiałem walnąć potężnie grubą warstwę, czasami nawet jak lakier wysechł to musiałem dwa razy poprawiać. Może do clear parts trzeba mieć specjalny lakier? Znaczy się, widziałem jakieś specjalne lakiery ale z tego co mi wiadomo to są ode do lamp i mimo koloru będą trochę prześwitywać tak jak np. klosze kierunkowskazów w autach, tak?

Cóż, przez tą karoserie aż mi się odechciało kontynuować model, ale przynajmniej silnik z zawieszeniem wyszły mi całkiem fajnie i cieszą oko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#modelarstwo
  • 7
@Wolvi666: tak, dokładnie to szary podkład do plastików i lakier TS-26 Pure White no i bezbarwny TS-65 ale go jeszcze nie użyłem na karoserii.

@wova: około 15-20cm, starałem się psikać od lewej do prawej płynnym ruchem ręki. Pierwsze dwie warstwy wyglądały całkiem ładnie, dopiero po trzeciej coś poszło nie tak... jak mówię, wydaje mi się że psiknąłem zbyt grubą warstwę, zapomniałem dodać że oprócz efektu malowania 'wałkiem' to wszystkie linie
@Wolvi666: czyli nie warto przepłacać na wszystkie produkty tami? Sam myślałem żeby podkład i bezbarwny zamienić na coś zwykłego, bo to 30zł za 100ml puszkę, jedynie zostawiłbym kolory bo mają bogatą paletę do wyboru.

@wova: no cóż, tego też się bałem ale chciałem się upewnić co konkretnie robię źle :) następnym razem postaram się psikać naprawdę cienko, szybkie ruchy ręki i nie oszczędzać na warstwach, zobaczymy co z tego wyjdzie.