Wpis z mikrobloga

@koostosh: Nie, w przedziale 0 - 1$, gdy współczynnik mnożenia ma wartość 1>, to moc reaktora również rośnie, ale nie w wykładniczym tempie. :)
Tak jak napisałem jest to wartość reaktywności odniesiona do części neutronów opóźnionych będących w rdzeniu.
@Luris: @ziele1985: @karwojtek:
Reaktywność jest miarą odchylenia reaktora od stabilnej pracy, czyli takiej, w której liczba neutronów w każdym pokoleniu jest taka sama.
Definiujemy ją tak:
p = (Keff-1)/Keff
gdzie:
Keff - jest to efektywny współczynnik mnożenia, jeżeli:
Keff = 1, to znaczy, że liczba neutronów w obecnym pokoleniu i poprzednim jest taka sama - reaktor jest w stanie krytycznym - o taki nam chodzi
Keff <1, to znaczy,
Dobra, pozwolę sobie zawołać plusujących główny post.
wykresik tak na szybko, bo gram w hirołsy i mi czas ucieka ( ͡º ͜ʖ͡º)
To jest różnica między "zrzutem" do rdzenia reaktywności o wartości 1$ i 5$, zmiana w strumieniu neutronów, który przełożyłby się na moc reaktora. Założenie: początkowy strumień neutronów: 10 000.
Na y - strumień neutronów, skala logarytmiczna, reaktywność taka była wprowadzana przez pierwsze 40 sekund, interwał
markedone - Dobra, pozwolę sobie zawołać plusujących główny post.
wykresik tak na sz...

źródło: comment_lmu8OriJfNcVopUiyzJa9OvggaW2yPEg.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@markedone: no dobra przekonałeś mnie. Masz plusa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy jeżeli będzie w PL EJ to jest szansa że Ciebie się tam spotka? Czy to prawda że w Czarnobylu podczas tej awarii zamiast zatrzymywać reaktor lepiej było dać full obieg wody tzn zrobić tak aby dawał nam maksymalna moc niż go wygaszać?
@ziele1985: W takim przypadku to już wszyscy będzimy na emeryturach. :D

" to zależy". Mając obecną wiedzę zupełnie inaczej patrzymy na awarię i na to co można było zrobić.
Operatorzy postanowili wyłączyć reaktor zgodnie z procedurami, niestety nie wiedzieli o tym co się stanie po przekręceniu klucza аз5 i każde inne postępowanie w tamtej chwili byłoby nielogiczne po prostu.

Chociaż odpowiadając na pytanie, w momencie, gdy zauważono to, że moc reaktora