Wpis z mikrobloga

@rotflolmaomgeez: ogólnie chciałem poczytać jak tam ze znalezieniem pracy i z podejściem szwajcarów do obcych. Bo w takiej angli to wiadomo, bo co druga osoba tam jedzie ;)

dodatkowo, jak ze znalezieniem mieszkania. Może znasz jakieś forum czy coś?
  • Odpowiedz
@Zeronader: w sumie nie, czytałem głównie jakieś anglojęzyczne. Znaleźć pracę ciężko, bez języka prawie niemożliwe - chyba że w sektorze IT/bankach. Znalezienie mieszkania w moim przypadku było stosunkowo proste (czwarte które oglądałem), ale trzeba się liczyć z wysoką ceną takiego mieszkania. Współpracownik szukał przez 4 miesiące przykładowo.
  • Odpowiedz
@rotflolmaomgeez: Właśnie pracuje w IT i widziałem oferty, że pomoc w znalezieniu mieszkania itp. ale chciałem z dziewczyną sie przeprowadzić na parę lat i tam dorobić. Boje się jedynie, że jej będzie o wiele ciężej o znalezienie pracy. Bo też pozwolenie chyba jest potrzebne o, które też nie łatwo.
  • Odpowiedz
@Zeronader: No będzie :) pozwolenie powinno być stosunkowo proste do zdobycia, ale mimo tego wiele dziewczyn w ogóle nie pracuje bo ciężko o pracę bez języka. Może rozważać wolontariat, jakieś praktyki, kursy językowe po drodze i tego typu rzeczy. Zależy też od edukacji dziewczyny.
  • Odpowiedz
@Zeronader: Przemysł farmaceutyczny, IT, banki, miedzynarodowe korporacje -> wystarczy angielski na poziomie C1. W reszcie sektorów bez niemieckiego/francuskiego jest baaaaaaardzo ciężko.

Jeżeli chodzi o mieszkanie to różnie z tym bywa. Niektórzy znajdują po 2 tygodniach, inni po kilku miesiącach. Jak na początku przeprowadzasz się sam, to warto w WG Zimmer pomieszkać przez chwilę (https://www.wgzimmer.ch/wgzimmer.html?wc_country=ch).

Jeżeli będziesz mieszkać z dziewczyną, która nie pracuje, to za dużo nie odłożysz przy normalnym życiu.
  • Odpowiedz
@Zeronader: w miarę dobrze tzn? Nie chcę Cię zniechęcać, ale jeżeli będzie pracować z klientami bezpośrednio to musi znać bardzo dobrze hoch-deutsch, żeby móc się uczyć schweizer-deutscha. Nie wiem jak jest z fizjoterapią, ale Szwajcarzy nie honorują dyplomów wielu zawodów (zwłaszcza medycznych). Sprawdź czy nie będzie musiała jakiegoś kursu jeszcze tutaj robić.
  • Odpowiedz
@Zeronader: Skoro Ty IT, a Twoja fizjo, to na bank znajdziecie prace Tylko niech się dowie czy jej dyplom jest tu uznawany. Wiem ze niektóre medyczne nie do końca są i musisz robić dodatkowe kursy (do najtańszych nie należą)
Co do niemieckiego to standardowy na początek wystarczy Szwajcarzy niemieccy gadają perfekcyjnie w tym języku (inna sprawa ze czasami nie chcą).
I może nie walcie tam gdzie wszyscy, czyli Zurych, czy Bazylea,
  • Odpowiedz
  • 0
@reflex1: No właśnie myślałem o zurichu, ale może ze względu na niemiecki lepiej gdzieś w inne rejony. A mi chyba angielski powinien wystarczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Zeronader: I co do pozwolenia. W momencie znalezienia pracy dla nas jest to tylko formalność. I nawet jak Twoja dziewczyna nie pracuje, to przy dobrych Twoich zarobkach możesz tez wyrobić jej.
  • Odpowiedz
@Zeronader: Z tego co się orientuję to fizjoterapia nie jest honorowana, trzeba ukończyć szkołę w Szwajcarii, by móc wykonywać ten zawód. Jako masażystka możep racowąc o ile wyrobi sobie pozwolenie, w tym znajomość anatomii w lokalnym języku.
  • Odpowiedz
@Zeronader: Dyplom z tego kierunku, czy ogólnie z UJ?
Bo czasami jest tak ze niby rozpoznają, ale musisz dokształcić się z paru zajęć, które są wymagane tutaj, a w PL nie.
Moja kumpela tak miała ze stomatologia (ona akurat robiła w FR, ale schemat ten sam.
Jak chcesz to mogę się dowiedzieć u źródła, bo ostatnio miałem fizjo po wypadku rowerowym i widziałem ze pracuje tam jakaś Polka.
  • Odpowiedz