Wpis z mikrobloga

Jak tu kurcze dzisiaj przewidzieć deszcz na najbliższe 12h???

No mam takie pytanie - na codzień średnio mnie obchodzi pogoda, ale czasem jest to zajebiście ważne, tak jak np. dzisiaj.

Dawno temu, ktoś kto się tam orientuje w tych sprawach, polecił mi http://www.meteo.pl/ - ten środkowy model. I mam wrażenie, że kiedyś częściej się to sprawdzało, no w każdym razie w ostatnich mięsiącach ni uja - częściej się mylą niż mają rację. I mówię tu o najbliżsych 12, maksimum 24 godzinach. Wiem, że w przypadku dłuższych terminów nie ma sensu sprawdzać gdziekolwiek.

Chodzi o Bydgoszcz. To to jak sobie klikniecie w ten link ( http://www.meteo.pl/ ) i wybierzecie środkowy (lub dowolny) model, to widzicie gdzieś deszcz w Bydgoszczy ? Albo choćby małe takie kropelki deszczu? No ja też nie, a właśnie lunęło chyba z metr szcześcienny na centrymetr kwadratowy* kurrr.... I znowu #!$%@?...

Podobnie tutaj:

https://pogoda.interia.pl/prognoza-szczegolowa-bydgoszcz,cId,3696

Ja wiem, że przewidywanie pogody to nieprosta sprawa, no ale bez jaj... to nie był mały deszczyk, a ja sprawdzałem i upewniałem się dzisiaj o g. 08:00, że #!$%@? deszczu nie będzie....

No proszę poradźcie jakieś źródło... Nie chodzi o 99% skuteczność, no ale chociaż 95%, plus też nie chodzi mi o nieprzewidzenie małej mżawki, ale kurde, aby ulewy nie umieli przewidzieć na 8h zanim ona nastąpiła o.O

#meteorologia #pogoda #pytanie

* tu mogłem nieco przesadzić.
  • 20
  • Odpowiedz
@kepulg: U mnie dzisiaj model UM sprawdził się co do opadów niemal co do minuty, a ostatnio różnie z nim było. Wcześniej bardziej sprawdzał się model WRF - sprawdź na stronie: nowe.meteo.pl. Wołaj też do @Kruchevski - robi świetne, szczegółowe analizy.
  • Odpowiedz
@irishcoffee @Scottie-33 dzięki, ale ... no kurcze też nie. No patrzę na to nowe.meteo.pl bo może coś nowego mają (interfejs na pewno tak) - ale dane te same. Co czerwonych kropek, no to nie wiem jakie - czyżby te tutaj zaznaczone kółkiem?

https://i.imgur.com/DN5tWGH.png

@irishcoffee - będę obserwował tę "wunderground.com" - dzięki :)

@zulik - no ale ta foreca.pl też nie przewidziała deszczu w Bydgoszczy:)

Ja zwariuję, jeśli ci wszyscy spece nie
kepulg - @irishcoffee @Scottie-33 dzięki, ale ... no kurcze też nie. No patrzę na to ...

źródło: comment_57HyvYcGPbn2nVroYUfpPTpFp0I9UdCa.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kepulg: Cię rozumiem doskonale. Napaćkają tych kropek i nigdy nie wiadomo czy konwekcja wystąpi czy nie. Miałem odkryty dach i też mi zależało sprawdzić kiedy nie będzie padać, ale słabo z tymi prognozami. Potem obserwowałem ruch chmur deszczowych na radar-opadow.pl/ ale to b. krótkoterminowe...
  • Odpowiedz
@kepulg: via Wikipedia:

Rozciągłość obszaru, na którym opad konwekcyjny występuje, waha się od kilku do kilkudziesięciu kilometrów i zawiera liczne podobszary bez opadu. W związku z tym możliwe jest, że mimo prognozy opadu w danym miejscu, nie będzie tam padało.


Także z tymi opadami jest tak, że trudno dokładnie przewidzieć czy w danym miejscu będzie padać i na to już ciężko znaleźć pewne prognozy.
Możesz ew. śledzić prognozy na mapach, łatwiej
  • Odpowiedz
@irishcoffee: no dobrze, czyli są sobie te opady konwekcyjne (nie znam się i dla mnie jest to nowy termin). Wiki mówi mi:

Opad konwekcyjny – opad atmosferyczny powodowany wznoszeniem nagrzanego od podłoża wilgotnego powietrza (zjawisko konwekcji) i tworzeniem się ośrodka niskiego ciśnienia przy powierzchni ziemi.


Dobrze rozumuję, że występuje w zw. z tym jedynie w gorące dni (lato), gdy jest b. wilgotno?

p.s. i wiesz może, czemu nie ma wersji angielskiej
  • Odpowiedz
@Scottie-33: Zrozumiałem i jestem zaiste zbulwersowany zastanym stanem rzeczy. Prawisz iźli nie da się przewidzieć ulewy, która prawie zmyła domek dla ptaków, który z takim namaszczeniem budowałem? Która zamieniła mę ulicę w rwący potok?

W 10 minut miałem takie coś na mojej ulicy, słynącej ze spokoju i ciszy:

https://oftheangelsdesigns.files.wordpress.com/2011/10/wild-water.jpg?w=500

I oni chcą trzęsienia ziemi przewidywać? Tsunami? Wybuchy wylkanów?

Kurcze, serio myślałem na początku, że patrzę na złe źródła albo coś nie
  • Odpowiedz
@kepulg: nad Polską mamy warunki do rozwoju konwekcji wewnątrzmasowej bez udziału frontów. Chmury deszczowe oraz burze formują się punktowo #!$%@?ąc się mocnym rozproszeniem. Dodatkowo nie występują korzystniejsze warunki do organizacji zjawisk, stąd są one lokalne i nie trwają zbyt długo. Ja modelu UM używam prawie zawsze do prognozowania, ale tylko w charakterze orientacyjnym. Wspomniana przez Ciebie zlewa była uwzględniana przez model UM w aktualizacji z godziny 06 (obecnie jest z godz.
  • Odpowiedz
@Kruchevski: Dziękuję! Aczkolwiek mam pytanie, tak na przyszłość

W tego typu warunkach jakie panują obecnie (i przez najbliższe dni) będzie bardzo ciężko by uzyskać dobrą sprawdzalność od modelu UM jak i też pozostałych modeli prognostycznych.


Czym się takie dni charakteryzują (oprócz małej sprawdzalności prognoz pogody?:) - tzn. jak je może laik rozpoznać? Gdzie o tym może piszą w języku laickim?

No tak bym mógł w przyszłości zabłysnąć przy obiedzie rodzinnym -
  • Odpowiedz
@kepulg: wydaje mi się, że nigdzie nie jest to opisane w sposób prosty bez użycia trudniejszych terminów, a na WP to odlecieli kompletnie i robią clickbaitowe tytuły strasząc potężnym antycyklonem (antycyklon = wyż).

Płynie do nas gorące powietrze ze wschodu / południowego wschodu o wysokiej zawartości wilgoci. Będziemy także w ciągu najbliższych dni w dosyć stałym ciśnieniu atmosferycznym bez większych wahań. Napływająca masa powietrza każdego dnia #!$%@? się potencjałem do rozwoju
  • Odpowiedz
@kepulg: ekspert to na pewno nie. Prognozowanie pogody to dosyć żmudne i ciężkie zajęcie obarczone niejednokrotnie bardzo dużym błędem. Mimo wszystko jest to hobby / pasja więc nie zrażają mnie nieudane prognozy ect.
  • Odpowiedz