Wpis z mikrobloga

#gotujzwykopem
Proszę o pomoc. Ok 18 lat temu, jadłem pewien rodzaj chleba, wypieku słodkiego. Nie pamiętam dokładnie. Nazywał się Chlebek świętojański. Był to ok 250 gramowy taki mini chleb ciemny. Kolor na zwwnątrz jak i w środku miał ciemno brązowy. Prawie jak czekolada. Był słodkawy. W środku miał na pewno rodzynki i orzechy włoskie. Jadałem go przekrojony wzdłuż i posmarowany tylko masłem. Był genialny. Bardzo smaczny i rewelacyjny. Jeszcze lekko ciepły smakował jak najlepsze delicje. Piszę o tym bo nie mogę znaleźć żadnego przepisu na taki chlebek w internecie. Piekarnia już go dawno nie piecze. A piekarzy jak i technologa którzy wtedy produkowali ten chleb nie ma w tej piekarni. Spotkał sie ktoś z takim pieczywem? Może zna pod inną nazwą. Proszę o pomoc bo chciałbym coś takiego upiec lub gdzieś kupić. Może cos podobnego.
Przypomniało mi się przy okazji wykopu o chlebie bananowym od @MG78 z tego znaleziska
https://www.wykop.pl/link/4331493/oryginalny-przepis-na-chleb-bananowy-szybki-i-prosty-amerykanski-wypiek/
  • 11
  • Odpowiedz
Kiedys latał taki lancuszek z przepisem na chlebem swietojanski, watykanski czy jakis taki dziwny, moze to?
  • Odpowiedz
@MG78: Piekarnia z Jeleniej Góry. Tyle tylko wiem. Jadłem go systematycznie wtedy. Chleb był delikatnie lukrowany ale nie klasycznym lukrem tylko taką cieniutką glazurą słodką. Bo się kleił w dłoniach. Miękisz miał lekko wilgotny. W smaku był słodki i jakby opisać ... ziemisty. Zajebisty. W necie można znaleźc przepis na chleb świętojański i jest on ciemny ale to napewno nie to samo. Być może piekarnia zrobiła wariację na temat tego chleba.
  • Odpowiedz
@MG78: Jakoś 10 lat temu byłem w tej piekarni i pytałęm o ten chlebek ale nikogo nie było już z tamtych piekarzy. Była pani technolog i mówiła że owszem kiedyś sprzedawali taki chleb ale dawno go nie produkują bo sie nie opłacało. Nic więcej mi nie mogła powiedzieć.
  • Odpowiedz