Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
Dyskryminacja ze względu na wzrost (określana również jako heightism) a liczba samobójstw wśród mężczyzn.

Termin heightism został wymyślony przez socjologa Saula Feldmana. Dyskryminacja ze względu na niski wzrost zasadniczo odnosi się do gorszego traktowania osób, których wzrost nie mieści się w normalnym dopuszczalnym zakresie wysokości w populacji. Dyskryminacja jest najczęstsza w przypadku mężczyzn niższych niż średnia i jest ogólnie akceptowana i ignorowana.

Badania wykazują, że ludzki mózg używa wzrostu jako heurystyki do określania statusu społecznego i kondycji. Mózg automatycznie wiąże wysoki wzrost z potencjałem przywództwa, mocą, siłą i inteligencją. Psycholodzy ewolucyjni twierdzą, że wynika to z historycznego przekonania, iż wyższa osoba była lepiej karmiona, co wskazuje na wyższy status społeczny i posiadanie większej ilości zasobów, a także wskazuje ogólny stan zdrowia i siłę fizyczną, z których ta ostatnia może być przydatna w utrzymywaniu dominacji. Stwierdzono także, że automatyczne powiązanie wzrostu z wyżej wymienionymi cechami jest znacznie silniejsze, jeśli chodzi o ocenę mężczyzn niż kobiet.

Dyskryminacja społeczna ze względu na wzrost występuje w wielu aspektach życia. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Journal of Applied Psychology wykazał, że wzrost jest silnie związany z sukcesem mężczyzn. Wykazano, że zróżnicowany wzrost mężczyzn odpowiada różnemu poziomowi ich dochodów, a ekonomiści Nicola Persico, Andrew Postlewaite i Dan Silverman wprowadzili pojęcie "premia wysokościowa" i stwierdzili, że "1,8-procentowy wzrost płac towarzyszy każdemu dodatkowemu calowi wzrostu". Niektóre zawody wymagają lub przynajmniej faworyzują osoby o wysokich kwalifikacjach mimo iż udowodniono, że w ogromnej większości przypadków wzrost osoby nie miałby wpływu na to, jak dobrze mogą wykonywać swoją pracę. Niemniej jednak badania wykazały, że wynagrodzenia osób niższych są znacznie mniejsze niż wypłacane osobom wysokim. Badania dla The Economist wykazały, że mniej niż 3% dyrektorów generalnych miało mniej niż 5 stóp 7 cali (1,70 m) wysokości. 90% dyrektorów generalnych zaś ma ponadprzeciętny wzrost.

Wzrost jest również czynnikiem preferencji randkowych. Dla niektórych osób wzrost jest godnym uwagi czynnikiem atrakcyjności seksualnej. Na poziomie kulturowym w społeczeństwie postindustrialnym istnieje związek socjologiczny między wzrostem a postrzeganą atrakcyjnością. Ta cecha kulturowa, mająca zastosowanie w zmodernizowanym świecie, nie jest transcendentalną cechą człowieka. Badania ilościowe reklam osobistych dla kobiet wykazały silną preferencję dla wysokich mężczyzn, z dużym odsetkiem wskazującym, że mężczyzna znacznie poniżej średniej wzrostu był nie do przyjęcia. Większy sukces reprodukcyjny wyższych mężczyzn potwierdzają również badania wskazujące, że wyżsi mężczyźni częściej zawierali związek małżeński i mieli więcej dzieci, z wyjątkiem społeczeństw z ciężką nierównowagą płci spowodowaną wojną.

Obecnie istnieje jeden stan USA, który zakazuje dyskryminacji ze względu na wzrost. W prowincji Ontario w Kanadzie zakazano heightismu zgodnie z kodeksem praw człowieka. Zaś w australijskim stanie Victoria zabrania się dyskryminacji opartej na cechach fizycznych w ramach ustawy o równych szansach z 1995 r. Najnowsze przykłady udanych bitew prawnych przeciwko dyskryminacji ze względu na wzrost w miejscu pracy obejmują przypadek z 2002 r., gdzie wysoko wykwalifikowani kandydaci ubiegający się o pracę w banku, zostali odrzuceni ponieważ uznano ich za zbyt niskich, oraz szwedzki przypadek z 2005 r. dotyczący niesprawiedliwego wymogu dotyczącego zatrudnienia w firmie Volvo.

Opublikowanych w American Journal of Psychiatry raport z badań, wykazał silny związek między wzrostem a liczbą samobójstw u mężczyzn. Jak wykazują badania przeprowadzone przez American Journal of Psychiatry, niscy mężczyźni są dużo bardziej narażeni na samobójstwo, niż osoby wysokie.

Twórcą raportu jest doktor Finn Rasmussen, który zbadał prawie 1,3 miliona szwedzkich mężczyzn urodzonych w latach 1950-1981. Według danych pochodzących z ich dokumentacji wojskowej, średni wzrost osób biorących udział w badaniu wynosił 175 cm. Następnie dokonano 15-letniej obserwacji, która wykazała iż w tym czasie nastąpiło 3,075 samobójstw. Dalsza analiza danych potwierdziła tezę iż to niżsi mężczyźni częściej (niemal dwukrotnie) targali się na własne życie.

Jak twierdzą naukowcy, niski wzrost może stanowić czynnik zwiększający ryzyko samobójstwa i jest związany głównie ze stresem psychicznym, jaki powoduje powszechny heightism.

#przegryw #niemoje
  • Odpowiedz