Wpis z mikrobloga

#niedocenianefilmy część 24 - "Aviator"

Zrealizowana z wielkim rozmachem biografia magnata linii lotniczych - Howarda Hughesa - to jedna z lepszych pozycji kina tego gatunku. Dlaczego?

Po pierwsze sama historia jest w sobie interesująca. Kompletnie nie rozumiem tutaj zarzutów, że film jest nudny i za długi. Ja tego nie odczułem. Ba! Po skrótowym skonfrontowaniu filmu z życiorysem H. Hughesa mam nawet mały żal do Martina Scorsese, że pominął w swoim dziele kilka historycznych smaczków. Ale z drugiej strony rozumiem, że produkcje wysokobudżetowe rządzą się swoimi prawami, mają swoje ograniczenia. Aviator trwa blisko 3h, a mógłby równie dobrze mieć 4h.

Po drugie przedstawia charakterystyczne i historyczne postacie i pod tym względem robi to znakomicie.. Leonardo DiCaprio może i nie gra tutaj roli swojego życia (co nie zmienia faktu, że to wciąż poziom Leonardo DiCaprio), ale za to Cate Blanchett w roli słynnej amerykańskiej aktorki Katharine Hepburn... to klasa sama w sobie (rola nagrodzona Oscarem). Poza tym dla mnie jej wątek miłosny z naszym głównym bohaterem zawiera najlepsze sceny w tym filmie.

Po trzecie, jak w mało którym innym dziele, tutaj można poczuć naocznie klimat Ameryki lat 20 i 30-tych. A ja cholernie lubię filmy osadzone w tamtym okresie historycznym. Aviator zgarnął większość Oscarów technicznych (m.in kostiumy, zdjęcia, scenografia) - zasłużenie, bo pod tym względem film jest imponujący.

Reasumując - na pewno warte polecenia dzieło. Świetna historia, świetne postacie, a obraz dopieszczony do najmniejszych szczegółów pod względem technicznym. Ocena na filmwebie niska, bo zarzuty o nudę i długość filmu. Może i co prawda się wolno rozkręca, ale w pewnym momencie jest naprawdę fabularnie angażujący (mianowicie od momentu poznania się Howarda i Katherine).

Filmweb - 6,7/10 i u mnie mocne 8/10.
#film #kino #filmweb #biografia #aviator #niedocenianefilmy
waro - #niedocenianefilmy część 24 - "Aviator"

Zrealizowana z wielkim rozmachem bi...

źródło: comment_ndtC76CrUwVgDpAZ7CtyuGATUdvRjNYG.jpg

Pobierz

Widziałeś/-aś już ten film?

  • Tak - rewelacja 10.3% (4)
  • Tak - bardzo dobry 7.7% (3)
  • Tak - dobry 25.6% (10)
  • Tak - średni 5.1% (2)
  • Tak - słaby 7.7% (3)
  • Tak - bardzo słaby 0% (0)
  • Tak - gniot 0% (0)
  • Nie, ale nadrobię niebawem 7.7% (3)
  • Nie, ale może kiedyś obejrzę 25.6% (10)
  • Nie interesuje mnie 10.3% (4)

Oddanych głosów: 39

  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach