Wpis z mikrobloga

@Rarka: Z AVS nic nie zrobisz. Gdy przejdziesz na emeryturę środki zostaną przekazane do państwa gdzie będziesz mieszkał. Chyba ze państwo nie ma podpisanej stosownej umowy z CH.
Trzeci filar możesz wybrać kiedy chcesz, ale żebyś nie był stratny to dopiero po 4, albo 5 (już nie pamietam) latach składek.
@reflex1: no wlasnie mi chodzi o filar II - BVG/LPP, bo z jednej strony czytam na ch.ch ze jezeli to przeprowadzka do kraju w EU to tylko a z drugiej strony na stronie ubezpieczalni:

An insured person may demand payment in cash of their 2nd pillar assets if they demonstrate that they are leaving Switzerland permanently to settle abroad. Member countries of the EU/EFTA


-if, in the State in question,
@reflex1: jezeli dobrze rozumiem chodzi o obowiazek odprowadzania skladek do ZUS, jako ze bede swiezo po powrocie to chyba nie ciazy na mnie taki obowiazek, przeciez moge sie ubezpieczyc prywatnie, i idac dalej powinienem moc wyplacic calosc(ewentualnie minus podatek) filaru drugiego
@Pinek: Ale to chodzi o ogólny obowiązek składek emerytalnych w państwie, a nie o to czy ty będziesz płacił, czy nie. A w Polsce jest obowiązek płacenia składek ZUSu.
Przynajmniej ja tak rozumiem ten przepis. Ale zawsze możesz zadzwonić do ubezpieczalni i się spytać.