Wpis z mikrobloga

Mirki, szybkie pytanie z projektowania PCB i sygnałów radiowych, jako że nie udało mi się znaleźć w Google odpowiedzi. Stosuję układ HC-12 do którego mogę zamontować antenę na kilka różnych sposobów (schemat). Zdecydowałem się na wrzucenie gniazda SMA ( https://www.aliexpress.com/item/10pcs-RF-Adapter-SMA-female-plug-Right-Angle-SMA-KWE-90-DEGREE-PCB-Mount-Thru-Hole/32838614128.html ) na PCB (sposób 3 ze schematu) tylko jak w takim wypadku prawidłowo poprowadzić ścieżkę między radiem a gniazdem? Rozumiem, że gniazdo umieszczam obok radia, by ścieżka była możliwie krótka. Ale czy ścieżka powinna mieć normalną szerokość czy być mocno pogrubiona? Czy z obu stron ścieżki z radiem powinny iść ścieżki z masą? Szukałem jakichś schematów i czasami tak to robiono, chociaż nie zawsze. A może nie ma to żadnego praktycznego znaczenia, jeśli odległość ścieżki między radiem a gniazdem SMA to będzie może z 2 cm? Wiem, że długość anteny ma znaczenie, ale rozumiem że znaczenie ma długość od ostatniego ekranowanego miejsca? A przerwy w ekranowaniu między układem radia a gniazdem SMA nie bardzo bolą? Czy właśnie bardzo i dlatego stosuje się takie ścieżki z masą po obu stronach ścieżki z radiem?

A jeśli chodzi o sam układ HC-12 to jak najbardziej go polecam. Dobry zasięg, dobra czułość, łatwe użycie, chociaż używając go trzeba się upewnić, że nie łamie się prawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

radekrad - Mirki, szybkie pytanie z projektowania PCB i sygnałów radiowych, jako że n...

źródło: comment_dY2e3LizSGwYpfH1MJlVz1n6PdP072HH.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
@radekrad: musisz policzyć impedancje dla danej grubości pcb i miedzi, są do tego narzędzia np saturn pcb tool (jakos tak) ścierzke prowadzić zakolami i możliwie krótko (2 warstwowa płytka ma bardzo słabe parametry)
  • Odpowiedz
@radekrad: Prawda jest taka, że przy mocach jakie ma HC-12, to nie musisz się jakoś bardzo spinać., ale oczywiście warto przestrzegać zasad prowadzenia sygnałów RF:
0. przeczytać co to jest linia mikropaskowa i jak oblicza się jej impedancję
1. pilnować impedancji znamionowej (pewnie 50Ω)
2. pod drugiej stronie ścieżki sygnałowej dać ciągły obszar masy (bez żadnych cięć, ścieżek itp.)
3. nie zbliżać się do ścieżki sygnałowej z innymi ścieżkami (reguła kciuka
  • Odpowiedz
@zetisdead: ale 50Ω to ma chyba antena? Ja planuję użyć normalnej anteny przykręconej do SMA a dylemat mam właśnie z tą dwucentymetrową ścieżką między radiem a gniazdem SMA wlutowanym w PCB. Czyli z drugiej strony płytki wylać masę, dwa centymetry prostej ścieżki o normalnej grubości (czy dać grubszą?), po obu stronach (na tej samej stronie płytki) ścieżki z masy i powinno być ok? I żadnych innych ścieżek w okolicy
  • Odpowiedz
ale 50Ω to ma chyba antena?


@radekrad: 50Ω ma mieć każdy element toru RF: nadajnik, ścieżki, kable, antena. Przeczytaj może co to jest impedancja falowa, bo chyba myślisz że 50Ω to rezystancja.

Powtórzę jeszcze raz: ścieżka łącząca HC-12 z gniazdem anteny ma być linią mikropaskową o impedancji 50Ω. Oczywiście jak nie będziesz tego pilnować, to nic nie wybuchnie (nie te moce nadajnika)

https://en.wikipedia.org/wiki/Microstrip
  • Odpowiedz
@zetisdead: Heh, chyba muszę dużo poczytać w wolnym czasie. Czyli jeśli tego nie zrobię poprawnie, to muszę liczyć się z dużymi stratami na sile sygnału/czułości odbioru czy raczej z pomijalnymi?

Bo poprzednio używałem:
- wlutowanej w układ, dołączanej sprężyny - ale zasięg był mały, spodziewam się że gównie dlatego, że urządzenie (własna fotokomórka używana na naszych zawodach łucznictwa konnego) stała na ziemi
- podpiętego pigtaila (czegoś w tym stylu: https://www.aliexpress.com/item/Mini-PCI-U-FL-to-SMA-Female-Connector-Antenna-WiFi-1-13-Pigtail-Cable-IPX-to/32807394006.html ),
radekrad - @zetisdead: Heh, chyba muszę dużo poczytać w wolnym czasie. Czyli jeśli te...

źródło: comment_aZlPAEvdbX6JXbCsjLPeUl3Ril8rOTVn.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@pawel0414: a no tak. HC-12 ma własny system wysyłania danych. Działa fajnie, jest proste w obsłudze, ale rzeczywiście nie może przyjmować sygnałów od pilotów. Nie wiem, czy to nie lepiej. Gdyby każdy nadchodzący sygnał był odbierany, to nie byłoby zbyt dobrze. Ktoś naciska pilot a ty dostajesz jakieś śmieci? Może i lepiej, że rozpoznaje on, co do niego trafia. Chociaż czasami dochodzi do jakiś przekłamań czy zgubienia litery, dlatego mam własny
  • Odpowiedz
ulubiony


@zetisdead: To nie są mikrofale a ukf, nie przesadzaj z tymi 50omami, nigdy ich nie uzyskasz. Dla tego na końcu stosuje się balun. Może to być na rdzeniu, może na kondensatorach i cewkach. Cc1101 ma ładnie rozpisane te baluny w dokumentacji. Jutro zwierzę z czystej ciekawości.
  • Odpowiedz
To nie są mikrofale a ukf, nie przesadzaj z tymi 50omami, nigdy ich nie uzyskasz


@wiecejszatana:
1. dlaczego nie uzyskam?
2. pisałem, że jak nie będzie się tego trzymał, to tragedii nie będzie. Czytaj uważnie zanim zarzucisz komuś przesadę.
  • Odpowiedz
@radekrad: ta antena z zestawu to jest straszna dziadostwo, działa daleko poza pasmem. Jak dodasz masy, kawałek blaszki, to zbliży się trochę do 440 mhz. Poeksperymentuj, będziesz widział po poziomie odbieranego sygnału.
  • Odpowiedz
@wiecejszatana: zamówiłem PCB z Chin, robiąc krótką szeroką ścieżkę na fale radiowe + po obu stronach masę + z drugiej strony płytki masę. Bo widziałem takie przykłady. Czy będzie działać? Zobaczę, jeśli nie to właśnie nie dolutuje się do PCB tylko użyję pigtail.

Antenkę z zestawu kiedyś używałem i właśnie działała średnio. Później leciałem z pigtail + tania antena 433 i było dużo lepiej. Teraz, w ramach uproszczenia konstrukcji swojej bramki,
  • Odpowiedz
@zetisdead: no, zobaczymy jak będzie. Jak mi zasięg trochę spadnie, to tragedii nie będzie. HC-12 sieje sygnałem nieźle - chyba nawet mocniej, niż na to polskie prawo pozwala ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz