Wpis z mikrobloga

Chcę stworzyć w miarę prostą aplikacje do późniejszego rozbudowania przez community. Rozkmina jest taka, ze potrzebuje jakieś podstawowe rzeczy jak CRUD, logowanie i pare faz. To nie projekt komercyjny, wiec ważna jest prostota i szybkość wdrażania. Chciałbym, by przyszłym programistom było jak najłatwiej się wdrożyć i żeby trafić tak, by większość miała umiejętności na rozbudowę systemu.

Jaki framework wybrać? Lepiej zrobić rest-api + front czy może całość np. na Symfony? Co wybrać, z PHP/JS żeby próg wejścia innego programisty był jak najniższy?

#webdev #programowanie #pytanie
  • 15
  • Odpowiedz
@Jare_K: A co myślisz o CodeIgniter? Ma bardzo niski learning-curve. Silex mi odpowiada z powodu komponentów z symfony, ale z drugiej strony codeignitera ogarnie prawie kazdy, a community jest wieksze niz w silexie.
  • Odpowiedz
Codeigniter jest toporny w porownaniu z laravelem + nadal nie zalatali bledow bezpieczenstwa ktore laaata temu byly opisywane nawet na zagranicznych blogach...
  • Odpowiedz
@spike200: myślałem, że CodeIgniter już umarł ( ͡ ͜ʖ ͡)
Wieki nie widziałem ogłoszeń o pracę z tym frameworkiem. To się też przekłada na potencjalną społeczność wokół twojego projektu.
  • Odpowiedz
@Jare_K: No właśnie silex umarł odkąd wydali Symfony 4 i nie bedzie wspierany, a codeigniter ma wieksze community. Jeśli nie liczyć tego symfonowego of cors, dlatego o tym pomyslalem.

Ale skoro @Bezzalogowy tak pisze, to nie ma co sie za to chwytac. Skoro jednak silex umiera, a nadal to takie prostsze symfony, to moze symfony?

Laravel nigdy nie uzywalem i sam nie wiem. Moglbym w sumie sprobowac to zrobic, ale nie
  • Odpowiedz
@spike200: symfony w polsce było popularne nawet w pierwszym wydaniu symfony 2. A toporny ten fw i przekombinowany. O symfony 4 niby pojawiły się ostatnio pozytywne opinie, ale jak to jest to musiał byś wybadać. Możliwe że fanatycy sf znowu sieją propagandę a rzeczywistość jest inna.
W laravela można łatwo i szybko wejść i pisać ciekawe aplikacje po 1-2 dniach czytania tutoriala. W dodatku jest to obecnie równie popularny fw jak
  • Odpowiedz
@Bezzalogowy: No to padło na laravel bez żadnego frameworka JS, ew. jquery. Tak chyba bedzie najłatwiej. Jeśli ktoś będzie miał ciśnienie na aplikacje mobilne czy coś, to api sie zrobi w przyszlości. Rest api + framework JS to chyba zbyt wysoki próg wejścia.
  • Odpowiedz
@Bezzalogowy: Jeśli juz, to myślałem nad reactem bo jest super-łatwy w porównaniu do angulara, a z vuejs do czynienia nie miałem. Ale to i tak niepotrzebnie skomplikuje sprawę moim zdaniem. Skoro aplikacja ma mieć tylko logowanie, jakieś formularze do zapisów w tabeli i prosty generator, to osobny frontend tylko narobi roboty.

Jest jeszcze opcja nodejs+react, bo to wtedy jest bardzo proste i szybkie, ale wtedy programistów zdolnych to rozwijać będzie mniej
  • Odpowiedz
@renholder: z rok temu przeprowadzalem pentesty apki na CI i po przegrzaniu google znalazlem kilka podatnosci ktore byly opisane wieki temu a nadal dalo sie je wykonac w najnowszym CI. Nie mam linków pod ręką + nie wiem czy jak znajde to chce je tutaj dawac ;)
  • Odpowiedz
@Bezzalogowy: nie żebym się czepiał, ale skoro robiłeś pentesty, to powinien z tego zostać jakiś dokument i z przykładami nie powinno być problemów ;)

sam mam jeszcze projekty w CI, więc chętnie bym sprawdził, czy podatności są aktualne i w razie czego je zgłosił... szkoda, że sam tego nie zrobiłeś :)
  • Odpowiedz