Wpis z mikrobloga

#diy #astronomia

Rozpoczynam wątek budowy lornety w układzie asymetrycznym. Z racji tego, że jestem Skyluxowym zboczeńcem (miałem już 5 egzemplarzy) za obiektywy posłużą dwa Skyluxy 70/700, a projekt nazywam roboczo "Binoluxem" xD

Lorneta chwilowo będzie postawiona na montażu paralaktycznym Astro-3, a docelowo zbuduję montaż widłowy odpowiednio osadzając go na statywie stalowym od Astro-3.
Żeby z grubsza nakreślić założenia projektu najprawdopodobniej z samych Skyluxów niewiele zostanie, podejrzewam, że tylko obiektywy w porządnie wybaflowanych i wyczernionych tubusach. Wyciągi natomiast mam zamiar zrobić "na sztywno" z regulacją helikalną przed samymi okularami które będą parafokalne. Za szkiełka najpewniej posłużą mi GSO SV bądź SW SWA.
Jak na razie największą zmorą techniczną będzie mechanizm regulacji rozstawu oczu i winieta w jednym z refraktorów, jednak mam nadzieję, że jakoś się z tym uporam.

Sprzęt docelowo ma być bezkompromisowy (no, w granicach finansowego rozsądku xD), a głównym założeniem tego DIY ma być zabawa podczas budowy i satysfakcja z obserwacji :D


Jutro przychodzi do mnie pierwsza część układanki - teleskop z montażem, a na drugi tubus trzeba będzie poczekać do lutego. Każdy krok budowy będę wrzucał w kolejnych wpisach pod tagiem #mcastro

Zdjęcie poglądowe, ale o taki układ optyczny chodzi.

@Nedved @ahura_mazda: @khurghan: @dlugi_: @kmhh:
Mcmaker - #diy #astronomia

Rozpoczynam wątek budowy lornety w układzie asymetryczn...

źródło: comment_VnGtPKtolO3QEVPCjUeLmmVAgo3qnr4X.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@Mcmaker: Hm, interesujące. Będzie z tym trochę problemów jak widzę ale jestem ciekaw efektu końcowego. Jak już zrobisz to będziesz musiał przywieźć na spotkanie ;) Kiedyś widziałem relację z budowy asymetrycznego newtona ale to jest dla mnie nowość.
  • Odpowiedz
@Ferengi: Jak mi się zapał nie skończył przy budowaniu Newtona gdzie spędziłem 2 miesiące po 5-6 godzin dziennie to i tu się nie skończy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz