Wpis z mikrobloga

Hej mireczki spod #astronomia Nigdy nie obserwowałem nieba, a chciałbym. Poza tym, że nie mam czym, nie mam również gdzie - jestem z #poznan Znalazłem mapę miejscówek na google mapsach, ale zastanawia mnie jak to jest ze zwierzętami nocy - trochę pytanie ogólne nie do astronomów w sumie - czy na jakimś polu w nocy może mi cokolwiek grozić? Czy cos może mnie zaatakować bez przyczyny? Czy są jakiekolwiek zwierzęta, które bezsensownie podeszłyby w nocy do hałasującego (rozmawiającego głośno) człowieka i próbowały coś zrobić? Ludzi tym bardziej w nocy na środku pola raczej bym się nie spodziewał. Gdzie obserwujecie niebo, żeby było bezpiecznie?
  • 10
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: Na początek kup sobie lornetkę.
A co do zwierząt - jedyne co ci może zagrozić to jakiś zbłąkany Seba, w Polsce nic cię nie zje ;)
Zwierzak zwieje zanim się w ogóle zorientujesz że był w pobliżu.
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: Zwierzaki nie atakują ludzi bez przyczyny. Unikają kontaktu jak mogą. Sęk w tym, żeby się nie skradać tylko robić wokół siebie trochę hałasu, wtedy nawet żadnego nie zobaczysz.
  • Odpowiedz
@WyjmijKija jedyne zwierzęta w Polsce jakie mogą cię zaatakować to wilk i niedźwiedź, w Poznaniu nie występują, jak już ktoś napisał strzeż się pijanych sebiksow.
  • Odpowiedz
@funeralmoon: co widać w takiej lornetce? W sumie to nawet nie wiem co widać w porządniejszym teleskopie, powiedzmy takim (wydaje się być popularnym): https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html Tzn. widzę, że np. to zostało zrobione tym teleskopem: http://astro.ccd.free.fr/images/M42_verysmall.jpg ale zakładam, że może tam jest duży czas naświetlania - czy w rzeczywistości "gołym" okiem patrząc przez teleskop jestem w stanie to zobaczyć? A lornetka? Jestem w stanie przez lornetkę popatrzeć i powiedzieć - o faktycznie to
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: Przez lornetkę, nie zobaczysz niestety żadnej spirali (dopiero w teleskopie 8 cali majaczy spirala w galaktyce Wir - pod ciemnym niebem podobnie jak na tym szkicu, ale nie ma co narzekać, bo na przykład lornetce 15x70 Mgławica M42 w Orionie wygląda tak , Plejady prezentują się tak, Glaktyka M31 w Andromecie zajmuje prawie całe pole widzenia i jakby była inaczej odwrócona to na pewno ujrzałbyś spiralną strukturę. Poza
  • Odpowiedz
@mactrix: Nie mogłem wcześniej, więc dopiero teraz - czyli nawet w teleskopie spod mojego linka nie jestem w stanie rozpoznać spirali galaktyki? Ten obiekt M42 rozumiem, że nie będzie pewnie również tak majestatyczny, bo to pewnie jeszcze powiększone i długo naświetlane? Nie wiem po prostu czego mógłbym się spodziewać. Czyli na widok w takim stylu adromedy nie mam co liczyć? http://astroexpo.pl/uploads/photo/full_1939.jpg
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: Nie zobaczysz, bo on ma sporo mniejszy zasięg gwiazdowy niż Synta 8. Różnica jest dosyć spora. Jeżeli teleskop 150/750 zbiera 100% światła to teleskop 203/1200 zbiera tego światła około 183% - stosunek procentowy to po prostu stosunek pól zwierciadeł obu teleskopów. Teraz wyobraź sobie niemal dwukrotną różnicę jasności obrazów, a zdjęcia są naświetlane długo więc tysiące razy więcej fotonów rejestrowanych jest na matrycy kamery niż w oku.
  • Odpowiedz