Wpis z mikrobloga

niektórzy nie lubią jak coś porusza się bez ich kontroli :)


@damianooo5: zgadza się, scrolljacking nie jest powszechnie szanowanym rozwiązaniem ;)

ten przykład wizualnie wygląda spoko
ale mnie na przykład irytuje, że połowa strony się scrolluje, a połowa zmienia slajdy
wolałbym, żeby cała się scrollowała, a slajdy po prostu były jeden pod drugim ;)
@epi: to że na części strony zmienia slajdy a na dole scrolluje normalnie to masz rację, ale mi akurat chodzi o samo zmienianie slajdów na całej stronie, bez tej treści pod slajdami jak na podanej stronie.

Mógłbyś powiedzieć dlaczego taki sposób slajdów nie jest szanowany? Ja uważam że jest to bardziej czytelne bo wiadomo jakie informacje znajdują się w danej sekcji. Zaś w powszechnym sposobie jedna sekcja jest na 2 strony
@damianooo5: Jak użytkownik załapie że tu się sekcja po sekcji scrolluje to nagle zaczyna się normalnie scrolować xD Ale przynajmniej efekt jest szybki i dobrze animowany, często widuję strony gdzie to trwa ponad 500ms i jest wnerwiające.
Jako designer unikam tego szczerze mówiąc. Odbiera to użytkownikowi kontrolę i nie jest na tyle powszechne, że większość userów na takiej stronie scrolluje szybko i po chwili się łapie, że za dużo im elementów przeskoczyło na ekranie. A na gładzikach na laptopach, czy applowskim Magic Mouse to w ogóle dramat, bo zwykła rolka w myszce przynajmniej z natury chodzi trochę "skokowo".
Mógłbyś powiedzieć dlaczego taki sposób slajdów nie jest szanowany?


@damianooo5: scrolljacking nie jest szanowany
scroll powinien zachowywać się natywnie, bo do tego uzytkownik jest przyzwyczajony i czuje, że ma kontrolę

dlatego właśnie wszelkie skrypty typu smoothscroll czy zmieniające slajdy są uznawane za zło (mniejsze lub większe)

jeśli na stronie będziesz miał, same slajdy, to już nie będzie takiej tragedii
aczkolwiek uważam, że zwykłe scrollowanie takich slajdów i tak będzie lepsze niż
@epi: o tym też pomyślałem, ale pomimo rosnącej popularności hybryd, w świecie designu mam wrażenie, że ciągle się ten fakt ignoruje. Ja tam Surfacem się jaram :D
nie wspominając już o ekranach dotykowych ;)


@epi: @Antosh: statyczne przejścia można wyłączyć na dotykowych ekranach.

scroll powinien zachowywać się natywnie, bo do tego uzytkownik jest przyzwyczajony i czuje, że ma kontrolę


@epi: smooth scroll innemu nie równe. Można zrobić optymalne gładkie scrollowanie np. takie jakie ostatnio Firefox wprowadził jako domyślna funkcja. Scrollowanie jest gładkie ale szybkie i nie przeszkadzające.

jeśli na stronie będziesz miał, same slajdy, to już