Wpis z mikrobloga

@soadfan: @4833478:

Dobra to już jeden punkt mamy wyjaśniony xD

Teraz następny: jeżeli w katalogu silników asynchronicznych 3 fazowych mamy podane jego znamiona, to mnożąc podany tam prąd znamionowy In oraz napięcie znamionowe Un = 400V to co otrzymamy?

Lub inaczej: czemu mnożąc te dwie rzeczy czyli In i Un wychodzi mi moc mniejsza niż moc sugerowanego odbioru? xD
@soadfan: mam wrażenie, że nie czytasz tego co piszę ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@TJ_Laser: gupi jestem bo patrzyłem na wikipedie na moc pozorną, a tam nic nie pisał o 3-faz a to przecież właśnie jest tam sqrt(3)!!! Dzięki.

Ale jeszcze jedno, w katalogach silników przez In rozumieją całkowity prąd pobierany z sieci przez silnik, tak?
@Yggas: całkowity prąd pobierany przez silnik w normalnych okolicznościach jest równy 0 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
In to raczej prąd fazowy, tzn wartość skuteczna prądu w jednym przewodzie przyłączonym do silnika. na tej podstawie dobierasz przewody i zabezpieczenia do silnika
@TJ_Laser: albo jeszcze jak odbiór ma 0,8kW, a zastosuje silnik 1,1kW to też zabezpieczenia się dobiera do znamion silnika 1,1kW mimo tego, że nie pracuje na 100%?
@Yggas: 1) powinny wyjść te same wartości
2) zabezpieczenia i przewody dobierasz na podstawie prądu, ewentualnie mocy pozornej. przewody nie "widzą" czy obciążenie jest rezystancyjne czy indukcyjne
ogólnie też po to się stosuje różne jednostki - w tym przypadku miałbyś silnik o mocy pozornej 1,1kVA i mocy czynnej 0,8kW
@TJ_Laser: no właśnie w miarę jak moc silnika rośnie to obliczone IsN staje się mniejsze od katalogowego In więc pewnie patrząc na samo In na pewno będzie rozważniej niż na odwrót :P

dzięki wielkie ;)