Wpis z mikrobloga

Szukając prezentów na święta, uświadomiłem sobie jak wiele literatury po śląsku się teraz wydaje. Super, jestem pozytywnie zaskoczony!

Jeszcze bardziej się zdziwiłem, jak zobaczyłem, że dość znany w środowisku planszówkowym (i pewnie RPG) multidej z Wydawnictwa Portal wydał ostatnio książkę po naszymu i prowadzi całkiem ciekawego bloga z przekładami na śląski (https://oschl.wordpress.com)

#slask #slonsk #slonskogodka #ponaszymu #slaski
  • 31
@maginalia: Boom na śląskość trwa już ładne kilka lat. Ale do tej pory były to głównie jakieś pojedyncze słowa na koszulkach i bardziej gadżety. W końcu zaczyna się pojawiać literatura, język jest coraz częściej używany w przestrzeni publicznej (nadal jest to uważane za coś egzotycznego, ale jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia, także - idymy durś do przodku).

Fest mnie to raduje ( ͡° ͜ʖ ͡
@AvantaR: mnie tak mniej, tzn. fajnie jeśli jest to w ramach historii i kultury polskiej, jako jeden z jej członów, z drugiej strony może to znowu skręcić w stronę separatyzmu, a z praktycznego punktu widzenia Śląsk-kraj nie ma sensu.
@maginalia: Tylko, że historia i kultura Śląska nie jest historią i kulturą Polski. Byliśmy tu przed Polską, jesteśmy teraz i będziemy również jeśli znów wicher historii jakoś pozmienia granice. Zresztą, jak widzę hasło "separatyzm", bo ludzie na swojej ziemi używają swojego języka to trochę szkoda mi strzępić ryja, jak mawiał klasyk ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Byliśmy tu przed Polską,


@AvantaR: trochę bzdurka, bo na tym terenie ludy się wymieszały już 500 razy. Chyba, że piszesz o samej nazwie "Śląsk". O separatyzmie piszę w kontekście ostatniej separacji Katalonii - też im się dobrze wiodło, też zbudowali sobie na tyle odmienny język i kulturę, że w pewnym momencie poczuli jakby to było najlepszym rozwiązaniem, aby się pozbyć problemów reszty Hiszpanii.
@maginalia: Trochę bzdurka, że "Polska" poszła stąd zanim w sumie powstało pojęcie czegoś takiego jak naród i wróciła dopiero częściowo w roku 1922? Mnie szczerze mówiąc coraz mniej interesuje zmieniające się tu granice. Jesteśmy u siebie i szczerze mówiąc bardziej interesuje mnie pielęgnowanie i dalsze tworzenie śląskiej kultury, niż to w jakich aktualnie granicach jesteśmy. A państwo Śląskie to abstrakcja, choć oczywiście jako Ślązak chciałbym żeby takowe istniało. Ale to marzenie
@AvantaR: oczywiście, świadomość narodu pojawiła się bardzo późno. Co do "zbudowali sobie" to trochę mnie źle zrozumiałeś, chodzi o to, że oni tam sobie stwierdzili, że to co mają jest tak inne i tak różne od hiszpańskiego, że zupełnie nie mogą funkcjonować w obrębie tego państwa. A kultywacja swojej kultury, języka itd. zawsze jest pięknym zjawiskiem, chociaż z drugiej strony - po co nam aż tyle języków na świecie i czy
@maginalia: Równie dobrze można powiedzieć, że Polska powinna funkcjonować w obrębie państwa Niemieckiego i Rosyjskiego. I niech sobie ewentualnie kultywują te swoje tradycje i kulturę w ich granicach.

A kultywacja swojej kultury, języka itd. zawsze jest pięknym zjawiskiem, chociaż z drugiej strony - po co nam aż tyle języków na świecie i czy świat nie byłby łatwiejszy, gdyby ludzie mówili jednym? To też trochę już taka utopijna wizja. ;-)


Oczywiście, pod
@pax_psychicae: jakieś plus minus 10 lat temu w tv pokazywali jakiegoś kolesia, który o to walczył - może rozmyło się po kościach. Jestem z Zagłębia, więc coś niecoś słyszałam.


@maginalia: Oczywiście, ze byli. Ba, byli również 100 lat temu. Ja jakbym mógł tak jak w Katalonii zagłosować w referendum niepodległościowym to bym zagłosował na tak. Natomiast wiem, że takiego referendum nie będzie, zresztą nikomu tu na tym raczej nie zależy.
@AvantaR: no niezupełnie, bo Śląski to taka hybryda polskiego i niemieckiego, a ani niemiecki, ani rosyjski nie przypominają polskiego w tym stopniu. Poza tym to jeszcze dochodzi kwestia ilości użytkowników itd.
@AvantaR: no niezupełnie, bo Śląski to taka hybryda polskiego i niemieckiego, a ani niemiecki, ani rosyjski nie przypominają polskiego w tym stopniu. Poza tym to jeszcze dochodzi kwestia ilości użytkowników itd.


@maginalia: Nie bardzo wiem do czego ta odpowiedź. I serio nie chce mi się już tej dyskusji prowadzić, nie na tym poziomie.