Wpis z mikrobloga

#nowyodcinek #liganauki #mapporn

Terytoria hiszpańskie w Afryce. Jest ich więcej, niż tylko dwa powszechnie znane- Ceuta i Melila. Bardzo wiele osób zapomina, że należą do niej również:
- Wyspa Perejil, administrowana przez wojsko hiszpańskie. Kilka la temu doszło do małej "wojny" o wyspę pomiędzy Maroko a Hiszpanią. Grupa wojskowych z Maroko opanowałą wyspę, celem ustanowienia z niej posterunku przeciw nielegalnej imigracji drogą morską. Desant hiszpańskich komandosów pozbawił ich tych planów.
- Archipelag Szafanaryjski. Grupa trzech małych wysepek, opanowanych przez Hiszpanię pod koniec XIX wieku. Stanowią bazę naukowo-wojskową Hiszpanii. http://www.revistaiberica.com/islas-chafarinas/
- Półwysep Penon de Velez de La Gomera - niesamowity malutki skalisty półwysep, odłączony od Maroko piaszczystą łąchą, stanowiącą lądowisko dla helikopterów. Również stanowi garnizon wojskowy https://goo.gl/maps/P5eS1oh7rAv
- Wyspa Penon de Alhucemas blisko miejscowości Al Husaina
- Wyspa Alboran na Morzu Alborańskim. Ale ona jest stosunkowo daleko od samego Maroko. Mimo tego ta islamska monarchia również rości sobie prawa do wyspy.

Więcej ciekawostek granicznych oraz najnowszy odcinek Motyla i Globusa o enklawach, eksklawach i korytarzach granicznych został umieszczony w tym wykopie, zapraszam:

klik --> ENKLAWY vs EKSKLAWY oraz dziwne granice i korytarze / Motyl i Globus #8

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia oraz rozważań nad mapami i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage
Pannoramix - #nowyodcinek #liganauki #mapporn 

Terytoria hiszpańskie w Afryce. Jes...

źródło: comment_DSDhw777nAmw1oX86kYsPbUPpma2ELPX.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@Pannoramix: przeczytałem jeszcze raz mój poprzedni wpis i przypadkiem umknęła mi jedna linijka w wersie o wyznaczaniu granicy armatą.

Obecna granica między Melillą a Marokiem została wyznaczona koło 1860 roku, jednak w 1912 roku Hiszpania wraz z Francją podzieliły się Marokiem między sobą, stąd Nador i okolice były pod panowaniem Hiszpanii, aż do 1956, kiedy to Hiszpania wycofałą się z Maroka i Melilla wróciła do granicy ustalonej przez ten właśnie strzał
  • Odpowiedz