Wpis z mikrobloga

@60groszyzawpis:
Jak Twoim zdaniem zmieni się wojna domowa w Jemenie jeśli w Iraku i Syrii zakończą się działania zbrojne? Wiem, że w Syrii jest jeszcze sporo do zrobienia, ale jak przerzucenie wsparcia Iranu i Arabii Saudyjskiej z Syrii do Jemenu wpłynie na wojnę? Masz jakieś przypuszczenia co do rozwoju sytuacji w Jemenie?
  • Odpowiedz
@hetman64: Trudno coś przywidywać ale osobiście uważam, że nie będzie to miało większego wpływu na Jemen. To wynika z faktu w jaki obie strony (Iran i KSA) się już zaangażowały w Jemenie i na co mogą sobie jeszcze pozwolić.

Arabia Saudyjska już podjęła się interwencji więc nie mogą zrobić wiele więcej, a z drugiej strony w Syrii obecnie ich wsparcie ogranicza się już tylko pewnie do finansowego i politycznego dla
  • Odpowiedz
@60groszyzawpis: Iran prawie nie pomaga Huti. Jemen ma taką blokadę że prawie nic nie da się przemycić. Większość rakiet Huti to stare Sowieckie Scudy albo modyfikacje domowej roboty. Jeśli Iran nie zaangażuje się bardziej w wojnę w Jemenie, Huti z pewnością prędzej czy później przegrają.
  • Odpowiedz
@hetman64: Możliwe że Iran przerzuci część bojówek Szyickich do Jemenu. Ale nie wiem czy Iran się na to zdecyduje bo mogliby dostać nowe sankcje i nie wiem czy to w ogóle możliwe przy takiej blokadzie.
  • Odpowiedz