Wpis z mikrobloga

Każdy rozgarnięty Mirek wie jak rozliczyć podatek związany z zyskiem po inwestycji w #kryptowaluty. Mam jednak bardziej zaawansowaną kwestię - co jeśli #bitcoin używacie do rozliczania się z pracodawcą/klientem?

Wyobraźmy sobie 2 sytuacje:

1) Nasz pracodawca (najpewniej w systemie B2B) ma przychód w BTC i w ramach umowy z pracownikiem przewiduje wypłatę nagrodzenia właśnie w BTC. Równie dobrze mógłby płacić EUR (ale jako, że ma przychód w BTC, o łatwiej mu płacić też w BTC). Nie byłoby absurdalne, żeby za samą wymianę na PLN płacić absurdalny podatek w przypadku BTC, a w przypadku PLN już nie? Czy da się przekonać US, że taka wymiana jest efektem naszej pracy (od której oczywiście rozliczymy się przez CIT).

2) Podobna sytuacja, która coraz częściej ma miejsce w przypadku osób prywatnych (mam na myśli sprzedaż okazjonalną bez znamion dzialalności gospodarcze).

Sprzedajemy drobnostki na portalach typu allegro, które umożliwają wypłatę/otrzymanie środków w BTC i PayPal (jako, że paypal ma wysokie prowizje wybieramy BTC). Równie absurdalne byłoby opodatkowanie naszego zysku tylko w przypadku BTC (i to tak wysoką stawką), a w przypadku PayPal już nie.

Niestety trudno mi znaleźć odpowiedź na moje pytania w Internecie. Czy jakiś US dostrzega ten problem i potwierdza, że w takich przypadkach opodatkowanie naszego zysku ze sprzedaży BTC jest bezzasadne? Nadmienię, że nie jestem przeciwny podatkowi kiedy mamy zysk z inwestycji gdy HODLujemy/tradujemy. Jenak w innych wypadkach wysoki podatek jest niesprawiedliwy w porównaniu do innych walut/metod płatności.

Zapraszam do dyskusji i wymiany poglądów w tej kwestii.
  • 17
@Piaer: Po pierwsze nie moze miec przychodu w BTC, to co jest jego przychodem zawsze bedzie rozliczane w walucie kraju w jakim mieszka (z drobnymi wyjatkami gdzie BTC jest oficjalnie uzany za walute krajowa).

Czyli to ze 'zarabia' w BTC, czy zarabia marchewkami, czy innym ustrojstwem, zawsze bedzie przeliczane na np PLN, poniewaz US ma to gdzies co i gdzie uzywasz jako 'swojej wlauty' wiec i tak zysk bedzie rozliczany w
@skiter: zgadzam się wartość naszych dóbr będzie przeliczana na złotówki (otrzymujac faktury w EUR wylicza się równowartość w PLN i od tej kwoty się płaci PLN). Mimo, że pieniądze byłyby przelane w BTC, to faktura i tak pewnie musiała by być w EUR/EUR.
Nie jestem jednak pewien czy się dobrze rozumiemy. Otrzymując BTC zamiast EUR będę chyba płacić podatek 2 razy : 1) przy sprzedaży BTC na giełdzie na PLN i
1) przy sprzedaży BTC na giełdzie na PLN


@Piaer: Otrzymales BTC, to tak jak ja bym ci mial dac np 40 Kg ziemniakow jako oplate za wykonanie jakies czynnosci.

Jezeli ty placisz 'ta waluta' za inne dobra ktore sa nominowane w PLN (czyli ziemniak -> cukier w sklepie), to na paragonie/fv jest juz policzony podatek - ktory teoretycznie mozesz sobie odliczyc (jak masz vat na firme).

Tak czy siak podatek gdzies
@Koryntiusz: Mysle ze na podobnej zasadzie jak sprzedawanie resoraka, poduszki itd ... czy kazda sprzedarz 'rzeczy' - wystarczy umowa slowna, moze byc pisemna (wpis o wyplacie?).

Kwestia chyba tylko ceny, ja tam fachnowiec nie jestem, ale wydaje mi sie ze do jakiejs kwoty nie trzeba podatku, ale to trzeba by pytac prawnika/ksiegowego.
@skiter: @Koryntiusz:
Szanowni moi rozmówcy, chciałem zwrócić na problem jaki niesie używanie BTC w biznesie. Zgadzam się, że BTC jest prawem majątkowym, które można przenosić na inne podmioty. Tutaj nie widzę problemu. Komplikacje zaczynają się gdy będe chciał zmienić BTC na fiat. Przypominam, że rozważamy sytuację w której wynagrodzenie jest właśnie w BTC. Chciałem się tylko upewnić czy jeżeli otrzymywałbym wynagrodzenie w BTC, to płaciłbym podatek podwójnie : pierwszy raz
@Piaer: Placisz raz, w momencie wymiany btc na pln. Jak sobie to doliczyszna firme, to placisz raz, jako firma w ktorej bedzie wyliczone:
- podatek za paliwo X
- podatek za biuro Y
- podatek za BTC Z

Ale zeby miec pewnosc lepiej poszperac za jakims ksiegowym ;)
@skiter: Dziękuję za Twoją ostatnią odpowiedź. Właśnie takie informacji poszukuję. Ciekawe jeszcze jak wygląda podejście US do sprawy numer 2...