Wpis z mikrobloga

@koob: No to w skrócie opowiedz
@damianos: Zgadza się. Pytanie czy LN wprowadza centralizację. Tutaj można debatować, debatować, debatować. W TOR wprowadza centralizację? Bo mówimy tutaj o dużych (że tak powiem) sieciach. Bo punkt-punkt to wiadomo, że tam nie ma nic ciekawego
@koob: @damianos: Wolałbym wersję przetłumaczoną, ale od strony teoretycznej nie ma problemów ze stworzeniem połączenia punkt - punkt. Nie powinno być też problemów ze stworzeniem decentralizacji i wyboru ścieżek. Tak, na początku sieć może być zcentralizowana z powodu małej ilości węzłów, z czasem może się zdecentralizować.

Na wszelki wypadek doczytam, bo punkt 1 to takie nic ciekawego, a jeszcze 2 zostały
@fervi: https://medium.com/@jonaldfyookball/


@koob: propagandzista bcasha. Wstyd żeby go cytować.

Każdy może se napisać artykuł "dlaczego Bitcoin doprowadzi do centralizacji" a różnica taka że kopanie naprawdę jest bardzo zcentralizowane, właściwie całe w rękach BitMain.

LN się będzie oczywiście "centralizował" tak jak giełdy, też jest parę grubych ryb, ale czy to problem? Aby założyć kantor musisz mieć pozwolenie (dużo formalności, AML) a z LN uruchamiasz program i już jesteś hubem (i kupujesz
(i kupujesz bitcoinów za z 500 aby zacząć).


@decentralizacja: Myślę, że zależy z czym chcesz się łączyć. Z taką piekarnią 1 bitcoin dla całej społeczności przez 14 dni to jest sporo) - inaczej z jakimś salonem Lambo, tam może być centralizacja. Ale też nie trzeba LN do tego używać
LN jest centralizacją. Coś za coś niestety. Chcesz wydajności na poziomie VISA to jako odpowiedź będzie LN. Zwiększenie wydajności to centrazliacja.


@damianos: Zaraz, zaraz. W czym więc jest lepsze LN od gigabajtowych bloków w takim razie ( ͡º ͜ʖ͡º)?
@Kliko:

LN:
1. Transakcja przebiega bardzo szybko (milisekundy) - mikrotransakcje w praktyce
2. Bardzo tanie koszta takiej transakcji

Segwit2x (8 MB na blok)
1. Potwierdzenie raz na 10 minut (przypadek BCH/BCC pokazuje że może być i raz na kilka godzin :) )
2. W zależności od zapchania sieci transakcje mogą być drogie.

Szybkość i małe opłaty po to właśnie rozwija się LN. Rozwiązanie ma też swoje wady o których wspominałem wcześniej.
@damianos: Bardzo tanie?
Czytałem o opłatach rzędu $5 za otwarcie kanału.
A potwierdzenia nie są tak bardzo wymagane, gdy wywali się corowskie RBF (Cash już to zrobił).
@xinn

RBF jest opt-in. Nie musisz z niego korzystać.


Ja nie muszę. Ale czy kawiarnia, która chciałaby akceptować transakcje 0-conf również ma taki wybór?