Wpis z mikrobloga

Nie mogę ustawić większej przerwy między podaniem kolejnej partii #ekogroszek do pieca :/ Za szybko przelatuje na ruszt... Co robię źle?

Moje główne ustawienia:
Krotność podawania - 0 (z doświadczenia wiem, iż mniejsza wartość to rzadsze podawanie tylko nie mogę już niżej :/ )
Czas oczekiwania - 240 minut
Czas pauzy w podtrzymaniu - 25 minut
Czas dmuchawy w podtrzymaniu - 30 sekund

Już mnie #!$%@? bierze. Jest jakiś symulator ustawień? Cokolwiek? Jak się za to zabrać? Im więcej siedzę przy instrukcji tym mam świadomość własnej niewiedzy. #!$%@? ustawień jak w myśliwcu. Wam kto takie rzeczy konfigurował? Serwis 300 km ode mnie a zdalnie się nie podejmie (nie chcę już się z chamami użerać). Zresztą nie mogę zrozumieć dlaczego sterownik sam nie może dobrać krotności podawania skoro zna temperaturę pieca i CWU? To ostatni zakup kotła i sterownika z #pleszew Sterownik Signum 700. http://www.foster-pleszew.pl/product,3 Poratujcie :) #energetyka #wegiel #kotly #dom #domy #zima #pytaniedoeksperta
  • 11
dlaczego sterownik sam nie może dobrać krotności podawania


@art212: sterownik nie "widzi" co się dzieje na palenisku – nie wie, czy napchał za dużo paliwa, czy za mało, a różne węgle w bardzo różnym tempie się spalają. Wbrew pozorom spalanie tych staroświeckich czarnych kamieni to jest wyższa szkoła jazdy i żeby to automat potrafił w 100% ogarnąć, to trzeba by tam wsadzić osprzęt z myśliwca właśnie.

Zacznijmy od początku. Palnik retortowy
@Juzef: Palnik nie-retortowy czyli zwykły. Ekoroszek dostaje sie na palenisko tłokiem z podajnika obok. Poprzez kolejne podawania cyklicznie przegarnia poprzednią partię do zbiornika na popiół. Nadmuch od dołu. Chodzi o to, że robi to za szybko - nie dopala. Ekogroszek to Wesoła 29 kJ.
@art212: po części to błąd sterownika a po części Twój z doborem paliwa. Tłokowce są przewidziane raczej na kiepskie paliwa, dając mu jeden z najlepszych polskich węgli w taką nie za zimną pogodę należałoby mocniej dmuchać i dłużej go na palenisku przytrzymać, bo tak się koks dopala (a tu na przeszkodzie jak widać stają ustawienia sterownika).
@Juzef: Czyli może być problem ze zwiekszeniem tej "pauzy" w tym konkretnym przypadku? A oszczędności szukać w jakości węgla a nie odstępami podawania?
@art212: nie zdążyłem powyżej edytować, to już dodaję: Skoro sterownik nie daje ustawić dłuższej pauzy, no to nie przeskoczysz. Zamiast tego spróbowałbym zwiększyć nadmuch, wtedy koks będzie miał szansę się dopalić a podawanie samo-się spowolni przez szybsze dogrzewanie do zadanej (jak to przy mocniejszym nadmuchu) i przechodzenie w podtrzymanie.
@art212: tak jest. A ile tam tych biegów jest? Jak z 10 to spokojnie do 5. wkręć i zobacz czy będzie jakaś różnica, tj. mniej niedopału w popielniku.
Moje ustawienia:
Krotność podawania 6-10 mam 8
Czas oczekiwania - 3 minut
Czas pauzy - 13 minut
Czas dmuchawy w podtrzymaniu - 45 sekund
[Obroty dmuchawy 13 bieg . -podtrzymanie 11 bieg ] zależne od typu dmuchawy