Wpis z mikrobloga

W nocy okolo 1:00 widziałem ISS i inny mniejszy obiekt oddalony o ok. 3-4 stopnie. Czy to jakiś dokujacy statek? Poza tym była całkiem spoko widoczność na niebie, ale zimna noc. Upolowalem w #synta16 kilka gromad gwiazd, galaktyk i mgławic. Nawet Uran się fajnie prezentował, choć seeing na szaleństwa z powiększeniem nie pozwalał. Patrzyłem już na niemal fotograficzne obrazy Mglawicy Omega w lecie, jednak M42 w Orionie w dużym lustrze to inna liga będzie. Już teraz gdy załapałem ją w okularze około 8-10 stopni nad horyzontem miała w najjaśniejszych częściach seledynowo-niebieski kolor i masę szczegółów (jakby wlokien) i to bez użycia jakichkolwiek filtrów #astronomia #iss
  • 8
  • Odpowiedz
@Bellize: Między astrofotografią, a obserwowaniem na żywo jest ogromna różnica i nie każdy zdaje sobie z tego sprawę:) Fotkę możesz naświetlać przez długi czas i wydobyć masę kolorów jak poniżej. Obraz na żywo znacznie się różni, ale dla kogoś kto wie na co patrzy będzie zdecydowanie fajniejszy niż najbardziej kolorowa fotka Oriona;) No i można też stosować filtry które przepuszczą tylko odpowiednie fale i zobaczymy fajne kolory.

Kolega @mactrix
iamsearchingforthetruth - @Bellize: Między astrofotografią, a obserwowaniem na żywo j...

źródło: comment_qMvEApfb3fPUolFP8OvJ6aNwhDNhvmy3.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@mactrix: Jeśli o pierwszej w nocy, to na pewno nie ISS. Słońce o tej porze znajduje się ponad 40 stopni pod horyzontem i nie oświetla obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej (znajdują się one w cieniu Ziemi).
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Bellize Zdjęć nie umiem jakichś wybitnych robić więc nie mam. Mój sprzęt nadaje się do obserwacji wizualnych i ewentualnie krótkich ekspozycji. Kolory, które widać w M42 w moim teleskopie to zielonkawe i stalowoniebieskie - te najłatwiej rejestruje nasze oko w ciemności, jeżeli już jakieś zarejestruje :).
Tak jak
@iamsearchingforthetruth napisał astrofoto i wizual to dwie różne działki. Ja w wizualu bardzo lubię gromady gwiazd - one wyglądają o wiele lepiej
  • Odpowiedz