Wpis z mikrobloga

@Bool1410: to się samo przez się rozumie
@kolorowy_jelonek: szczerze mówiąc to nie znalazłam nigdzie porównania wieku kur szurpatych z takimi z normalnych upierzeniem, ale według mnie powinny żyć krócej, szurpatość wpływa na wiele aspektów pracy organizmu, np na zmiany w tarczycy i nadnerczach, co wpływa na płodność i takie kury gorzej się niosą. Ale z tym wiekiem to są tylko moje przypuszczenia.
  • Odpowiedz
Taka kura to tzw kura szurpata, a za jej lokowane upierzenie odpowiada niekompletnie dominujący gen F. Szurpatość to klasyczny przykład plejotropii, czyli odpowiadanie pary alleli za kilka niepowiązanych ze sobą cech. W tym przypadku jest to szurpatość (pióra bez haczyków) i na ogół przerośnięte serce (szurpate kury nie trzymają tak ciepła, mają szybszy metabolizm, szybszą pracę organów wewnętrznych i stąd to duże serce).


@Zgagulec: Nie wierze Ci.
  • Odpowiedz
@Zgagulec: Na wielkość serca wpływają na pewno geny, a nie czynniki zewnętrzne? Osoba ćwicząca na siłowni będzie mieć większe mięśnie od wykopowicza, ale nie będzie to zależne od genów. Czy jest możliwe, że taka kura hodowana w wyższej temperaturze będzie mieć serce normalnej wielkości?
  • Odpowiedz
@wogx: Nie do końca to tak działa, masz coś takiego jak genotyp i fenotyp, fenotyp to jest to co 'widzisz' coś co się wytworzyło na podstawie genotypu, ale także ze współudziałem czynników zewnętrznych. W przypadku tej kury genotyp to posiadanie tego niekompletnie dominującego genu, a fenotypem jest szurpatość i wielkość serca. Także czy geny wpływają na wielkość serca? Tak Czy czynniki zewnętrzne? Tak. Wszystko zależy od danej sytuacji, np możesz
  • Odpowiedz