Wpis z mikrobloga

Jakie butelki po piwie są dla piwowarów domowych wartościowe, bo nie wiem, czy wyrzucać czy gromadzić?

1) zielone bezzwrotne cienkościenne np. po Łomży, Perle, Namysłowie;
2) brązowe bezzwrotne cienkościenne;
3) brązowe bezzwrotne grubościenne np. piwa z Biedronki z browaru Jabłonowo.

#piwo #piwowarstwo
  • 15
  • Odpowiedz
@mike_bee: ale z wysokim kołnierzem, ale cienkościenne mają jakąś wartość, bo nie wiem, czy to w kontekście tego co napisali wyżej, trzymać, czy dać na stłuczkę?
  • Odpowiedz
@Fidelis: kurde, ciężko mi się wypowiadać arbitralnie na ten temat, więc powiem po prostu jak sam robię: przesiadłem się na butelki z zamknięciem patentowym (kupiłem 50 sztuk brązowych na alledrogo) i o nie dbam,chucham, dmucham, myje i nie daje nikomu, no chyba, że wiem, że odda na 100% :)

oprócz tego zbieram butelki po kraftach, zwłaszcza te 0,3, z wysokim kołnierzem - do nich rozlewam piwerko na testy (tzn. takie, które
  • Odpowiedz
  • 1
@Fidelis ja butelkuje we wszystkich które są ciemne. jedynie jeśli rozlewem piwo w którym obawiam się wybuchów (dodaje sporo surowca na refermentacje co zwiększa ryzyko wystąpienia granatów) to leje do grubych. Wszystkie pozostałe do cienkich i nie miałem granatów jeszcze
  • Odpowiedz
@Fidelis ja butelkuje we wszystkie butelki jakie mam. 0.5, 0.3, zielone, brązowe, twist off, patentowe. Nie ma absolutnie żadnej różnicy, nic mi nie wybuchło. Żadne chmiele nie zdążyły się ulotnić. Butelki się przechowywane w ciemnej piwnicy.
  • Odpowiedz