Wpis z mikrobloga

@blackphoenix: czujnik czadu i tak mam bo mam jeszcze piece kaflowe. Myślałem o tym co pewnie masz na myśli, ale raz: rury są szczelnie spasowane, dwa: wszystkie połączenia będę jeszcze uszczelniał silikonem wysokotemperaturowym. Pierwsza opcja w ogóle była taka, że na rurę spalinową pójdzie jeszcze jedna rura "uszczelniająca", tak aby powietrze pobierane z zewnątrz nie miało w ogóle styku z rurą spalinowa, ale myślę, że uszczelnienie połączeń wystarczy. Fragment tej rury
@Issac: obudowa (izolacja) będzie miała na wlocie filtr węglowy, aby ograniczyć brudy, które mogłyby wpadać ze strychu (kurz itp.) przed lub za wentylatorem chcę dać filtr EU7 do filtrowania powietrza w ogóle. I tu się zastanawiam czy dawać jeden wentylator przed filtrem EU7 i drugi za, czy jeden większy za filtrem?
@kto_zjadl_moj_tort: Nie, blacho-dachówka i membrana, ale rury będą zaizolowana, a wokół rury spalinowej też będzie obudowa z izolacją. Rury pójdą dodatkowo w powale (między deskami, to stary dom z drewnianą powałą). Dodatkowo na poddaszu zawsze jest kilka stopni więcej niż na zewnątrz.
@SinShop: Czyli na rozgrzaną rurę skierujesz strumień lodowatego powietrza w zimę. Będzie dochodzić do skurczu materiału. Możliwe, że pęknie co może mieć tragiczne skutki. Pomysł nie jest zły, ale lepiej brać powietrze z jakiegoś pomieszczenia. Wydajność takiego układu będzie dużo wyższa.
http://www.darco.com.pl/materialy/
Tu masz do ściągnięcia podręcznik DGP. Przydatna sprawa. Miałem zamiar to wykonać, ale u mnie odpadło, bo trzeba było tłoczyć powietrze ponad 20 m. Jakby co, mam sciągniety pdf,
@kto_zjadl_moj_tort: Chodzi o to, że powietrze ze strychu będzie "przeciągane" wokół tej rury? Obecnie rura jest wystawiona na działanie zimnego powietrza ze strychu i to ciepło po prostu idzie w próżnię.

Nie chciałbym wyciągać powietrza z domu (zużytego) i ponownie go wtłaczać do pomieszczenia - chciałbym wciągać świeże powietrze, dodatkowo przez filtry.

Myślałem jeszcze o tym, aby wlot zrobić mniejszej średnicy, lub w ogóle zrobić kilka wlotów (np. dziury w okół
S.....p - @ktozjadlmoj_tort: Chodzi o to, że powietrze ze strychu będzie "przeciągane...

źródło: comment_FW3RsBX7b0JqfbeBhh5aRJiAaVgeRxkV.jpg

Pobierz
@SinShop: Teraz wokół rury nie ma takich przepływów powietrza jak przy zastosowaniu wentylatora. Zrób jak chcesz, ale w DGP ma sens tylko przy powietrzu z pomieszczenia, bądź z wstępnie podwyższoną temp. jak przy rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła. To co jest na rysunku działa tak jak każda obudowa kominka. Przez wlot zimnego powietrza powinno się rozumieć chłodniejsze powietrze znajdujące się przy podłodze, albo z pomieszczenia gospodarczego. Tak, zresztą wynika z tekstu.
@kto_zjadl_moj_tort: OK, to widzę dwa rozwiązania.

1. obudowanie rury drugą rurą np. aluflexem jako dodatkowe zabezpieczenie i odizolowanie od rury spalinowej lub obudowanie rury spalinowej cegłą szamotową czy czymś w tym rodzaju.
2. zaciąganie powietrza z dwóch pomieszczeń użytkowych + z zewnątrz (np. na czwórniku, wlot z zewnątrz, dwa wloty z pomieszczeń, wylot do obudowy rury i dalej do pomieszczenia). Temperatura powietrza z zewnątrz będzie "złamana" przez temperaturę powietrza z pomieszczeń.
@SinShop: Ja będę się upierał przy swoim. Nawiew z zewnątrz to jeszcze jeden kłopot. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia punktu rosy. Gdzieś może kapać Ci woda. Po co wymyślać coś co już istnieje? Wszystko jest w tym linku, łącznie z doborem wentylatora zależnie od kubatury. Rurę obudować tak jak się obudowuje kominki i będzie O.K. Jeśli masz sprawną wentylację grawitacyjną to nie martw się o dopływ świeżego powietrza.
I jeszcze jedno, co jest
@apee: Myślałem, ale ta rura to rura darco 80mm (dokładnie ta: http://www.darco.com.pl/download/gfx/darco/sklep_kategorie/105/pliki/pl/dwu-09_2017-spkp.pdf). Mógłbym owinąć wokół tej rury rurkę miedzianą, i pompować przez nią wodę, ale do tego potrzebuje całego układu: zbiornik wyrównawczy, pompka, doprowadzenie wody itd.).

@kto_zjadl_moj_tort: podałeś ogólnego linka do całego zbioru, nie bardzo wiem do czego się odnosisz. Myślałem właśnie o obudowaniu rury na całej wysokości gdzie chcę odbierać ciepłe powietrze cegłą szamotową, od tego odstęp i izolacja,
@SinShop: W cenie cegły szamotowej będziesz miał cały układ z tego sklepu. Zanim nagrzeje się cegła szamotowa minie sporo czasu. Mam ściankę grzewczą, więc wiem o czym mówię. Zrób jak przy obudowach kominkowych, gdzie rura spalinowa będzie pełniła funkcję wkładu kominkowego. Materiałów w necie jest masa.
@kto_zjadl_moj_tort: Na tym schemacie powietrze z mieszkania też ma kontakt bezpośredni z rurą od spalin. Na stronie 32 jest też pobór powietrza z zewnątrz. Ew. część rury mógłbym dać żebrowany str. 96 pkt. 5. Dodatkowo mogę powietrze wokół rury mieszać, od dołu będzie pochodziło z pomieszczenia, na górze będzie czerpana część powietrza ze strychu. Uzbroję się w czujniki czadu i zrobię MVP, zobaczę co z tego wyjdzie