Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace

Nie mogę zdecydować się którą kartę graficzną kupić. Waham się pomiędzy:
-EVGA 970 (830zł),
-EVGA 970 Hybrid (900zł),
-Gigabyte 1060 3GB Windforce (900zł),
-Palit 1060 6GB StormX (1100zł), <-niby cenowo wypada nieźle, ale chłodzona jest tylko jednym wentylatorem, nie będzie się przez to przesadnie grzać?
-Zotac 1060 6GB Mini, <- j.w. a może nawet i gorzej, bo radiator mniejszy; na plus 5 lat gwarancji
-Gigabyte 1060 6GB Windforce (1250zł).

Oczywiście niezaprzeczalnym jest fakt, że najbardziej przyszłościowym wyborem jest ten najdroższy, ale czy nie będzie to trochę przesadny wybór biorąc pod uwagę moją aktualną specyfikacje:
-Pentrium G4560
-2x4GB Patriot 2400MHz 11-12-12-28
-MSI H270M Bazooka
-SilentiumPC Vero L1 600W
-Toshiba P300
-Samsung 750 EVO

Dużo stracę łącząc Pentiuma z 1060/6GB? Jeśli procek będzie capował fps'y to może lepiej wyłożyć o 400zł mniej i wziąć 970'tkę? Te 830zł jak za nową kartę wydaje mi się okazyjne (a może tylko mi się wydaje?) - zwłaszcza że sensowne 1050Ti kosztuje około 700zł. A może pójść w "złoty środek" i przełknąć 3GB VRAMu? Im więcej czytam, tym mniej wiem, a ewentualna wymiana procka i płyty głównej bardzo podbijają cenę całości. Zbyt duży wybór w stosunkowo zbliżonym przedziale. Poradźcie coś, bo ile można grać w HoTSy na integrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 20
@PlantatorCebuli: analogicznie, do zapełniania "normalnego" RAMu, gra się trochę przymuli, spadną FPSy. Niemniej, z 90% gier obecnie będzie na 3GB chodzić OK, szczególnie, że na 1060 nie będziesz latał na ustawieniach UBER. Na twoim miejscu brałbym najtańsze 1060. Oczywiście 6GB bardziej przyszłościowe. Albo poczekałbym ze dwa miechy, na moje oko ceny kart powinny się już wtedy ustatkować.
@Tak_masz_racje: Kurcze, gdzie widziałeś używaną 970tkę za mniej niż 700zł? :D Niestety lustruję alledrogo od kilku dni i wszystkei używki które się przewijają są o max 40-50zł tańsze niż nówka. Nie wiem, nie znam się, możliwe że byłaby to normalna, stosowna cena, gdyby nie kryptowaluty.
@Tak_masz_racje: fakt, rzeczywiście producenci celowo nie podają liczby jednostek cieniujących, masz rację. Faktem też jest, że, zgodnie z filmikiem Liptona, płacisz 1/5 ceny mniej, za ~5% wydajności, co nie jest aż takim złym dealem. Jednak patrząc w przyszłość zgadzam się, może z czasem tego RAMu brakować.
@Odczuwam_Dysonans: Wiadomo, karta musi się sprzedawać jakoś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja naprawdę bym nie kupił 1060 3GB, bo jednak karty nie kupuję się na rok, a na te 2-3 lata. Lepiej już dopłacić trochę i mieć pewność, że nie będziesz musiał schodzić na średnie ustawienia, bo masz tylko 3GB vramu.
GTX 970 też nie jest jakimś super wyborem, ale za te 700 zł to nie jest
@Tak_masz_racje: Sam zastanawiam się nad używaną 970tką. Od dwóch lat zbieram się do kupienia karty na której GTAV i Wiesiek będą chodzić godnie, aczkolwiek myślę, że poczekam do jesieni. Jak teraz patrzę na ceny nowych kart (i ogólnie podzespołów) względem tego, co było parę miesięcy temu, to jestem szczerze zdegustowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Może niedługo coś się ruszy na tyle, żeby ceny przed okresem bożonarodzeniowym były
@Odczuwam_Dysonans: Ja właśnie mam 970 z I5 6500 i jest ok. Wiadomo, niektóre nowsze gry już na ultra nie działają w 60 fps, ale wystarczy zejść sobie z niektórych ustawień i spokojnie sobie można na wysokich pograć.
A ceny niestety wysokie. Jak karty ostatnio już prawie wróciły do swoich cen to SSD czy pamięć RAM nadal dużo droższe niż wcześniej.
@Tak_masz_racje: dokładnie, karty właśnie widzę, że lepiej niż jeszcze 2-3 tygodnie temu, jak składałem znajomemu kompa. SSD boli najbardziej, jak kupowałem swój ponad dwa lata temu, to się cieszyłem że za dwie stówy można kupić 120GB. Bardzo długo Transcendy 370 były po 175zł i ładowałem je znajomym, teraz za dwie stówy chyba nie ma nic, szczególnie MLC... A do 970 przymierzam się odkąd złożyłem kompa(i5-4590S), tylko teraz ceny są już lepsze
@PlantatorCebuli: Bierz również pod uwagę że różnica między 3gb i 6gb wariantem 1060 nie sprowadza się tylko do ilości pamięci. Ale przy aktualnych różnicach w cenie to chyba wariant 3gb będzie lepszy, bierz normalną wersję z 2 wiatrakami