Wpis z mikrobloga

Z racji tego że wczoraj zaliczyłem egzaminy a nowy sezon jest już w pełni to warto coś napisać na temat najważniejszej książki w historii futbolu – Przepisach Gry ;)
Nowe przepisy obowiązują od 1 czerwca i w poniższym wpisie postaram się nakreślić najważniejsze zmiany na ten sezon. Nie ma ich bardzo dużo, większość z nich to kosmetyczne zmiany, ale żeby nikt nie był Januszem futbolu to przepisy warto znać.
1. Zawodnik który wchodzi na boisko bez zgody sędziego i wpływa na grę zostanie ukarany napomnieniem i gra zostanie wznowiona rzutem wolnym bezpośrednim (wcześniej był to pośredni)
2. Jeżeli zawodnik wymieniony/rezerwowy/wykluczony bądź trener/kierownik/masażysta będą na boisku podczas gdy ich drużyna zdobyła bramkę to takiej bramki nie można uznać a grę wznawia się rzutem wolnym bezpośrednim.
3. Osoby na ławkach rezerwowych nie mogą korzystać z urządzeń komunikacji, chyba że chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników.
4. Jeżeli osoba która sprawuje opiekę medyczną w danej drużynie zostanie pozbawiona przywileju przebywania w strefie technicznej może w tej strefie pozostać i udzielać pomocy tylko i wyłącznie wtedy jeżeli nie ma innego medyka w drużynie.
5. Zezwala się na krótką przerwę na płyny między połowami dogrywki
6. Zawodnik rozpoczynający grę (od środka) może stać na połowie przeciwników
7. Jeżeli z rozpoczęcia gry zawodnik kopnie piłkę do bramki przeciwników to bramka zostaje uznana. Jeżeli kopnie do własnej bramki to przyznany będzie rzut rożny drużynie przeciwnej.
8. Jeżeli podczas konkursu rzutów karnych bramkarz wyjdzie za linię przed strzałem to rzut karny zostaje powtórzony i bramkarz zostaje napomniany (wcześniej nie dostawał kartki)
9. Jeżeli podczas konkursu rzutów karnych zawodnik przekroczy przepisy to rzut uznaje się za niewykorzystany a wykonawca zostanie napomniany (wcześniej nie dostawał kartki)
10. Jeżeli zarówno bramkarz, jak i wykonawca popełnią przewinienie w tym samym czasie podczas rzutów z punku karnego, to:
jeżeli rzut został niewykorzystany lub obroniony, rzut należy powtórzyć i obu zawodników napomnieć,
jeżeli rzut został wykorzystany, bramka zostaje nieuznana, rzut karny uznaje się za niewykorzystany, a wykonawca zostaje napomniany.
11. Jeżeli zawodnik który jest na pozycji spalonej przemieszcza się w kierunku piłki ale jeszcze jej nie zagrał i zostaje sfaulowany to gra będzie przerwana z powodu przewinienia (np. rzut karny jeżeli miało to miejsce w polu karnym)
12. Jeżeli zawodnik który jest na pozycji spalonej walczy o piłkę bądź stara się ją zagrać i będzie faulowany to gra zostanie przerwana z powodu spalonego (ponieważ spalony już zaistniał)
13. Za przerwanie korzystnej akcji w polu karnym nie daje się żółtych kartek, jedynie że faulujący nie miał intencji zagrania piłki i faul nie wynikał z walki o piłkę. (nowy zapis)
14. Za przerwanie realnej szansy na zdobycie bramki w polu karnym nie daje się czerwonej karki, jedynie że faulujący nie miał intencji zagrania piłki i faul nie wynikał z walki o piłkę (ten zapis był rok temu tylko teraz został doprecyzowany)
15. Wszystkie przewinienia popełnione na lub przez zawodnika (który aktualnie gra, czyli nie mówimy o rezerwowych/wykluczonych/wymienionych) są karane rzutem wolnym bezpośrednim. Jeżeli przewinienie miało miejsce poza boiskiem to rzut wolny bezpośredni wykonuje się z linii najbliższej temu zdarzeniu, względnie rzutem karnym. Aby zobrazować sobie ten przepis wyobraźmy sobie następującą sytuację: obrońca będąc poza polem karnym rzuca butem z użyciem nieproporcjonalnej siły w zawodnika rezerwowego swojej drużyny który rozgrzewa się obok bramki. Decyzja sędziego? Rzut karny dla drużyny przeciwnej i czerwona kartka dla obrońcy.
16. Podczas doliczonego czasu gry rzut karny jest rozstrzygnięty, gdy po tym jak piłka została zagrana, przestała się poruszać, wyszła poza pole gry, została zagrana przez jakiegokolwiek zawodnika (w tym wykonawcę rzutu karnego), poza bramkarzem drużyny broniącej, lub gdy sędzia przerwał grę z powodu przewinienia dokonanego przez wykonawcę rzutu karnego lub jego współpartnera. Jeżeli zawodnik drużyny broniącej (również bramkarz) popełni przewinienie, a rzut karny zostanie niewykorzystany/obroniony, należy go powtórzyć.

To tyle z grubszych zmian. Jeżeli macie jakieś pytania co do przepisów to piszcie śmiało, zależy mi na tym, aby jak najwięcej kibiców znało przepisy bo korzystają na tym wszyscy. Ja już jestem przygotowany do sezonu, za tydzień gwiżdżę pierwsze ligowe mecze :)

#reassesedziuje #pilkanozna #sedziapilkarski #sedzia
  • 14
  • Odpowiedz
@ReaSSe 7 przepis bez sensu, czemu strzelając samobója nie jest zaliczony?
Co do 8. Punktu. Co jeśli bramkarz w konkursie jedenastek dostanie 2 żółta kartke? Zmiana? Wchodzi bramkarz za zawodnika z pola? Drużyna wtedy tak naprawdę nic nie traci a teoretycznie może zyskać jeśli zejdzie piłkarz który nie potrafi kompletnie strzelać karnych, bo w przypadku kiedy karne będą się ciągnąć w nieskończoność to nie będzie ryzyka że ta kaleka nie trafi xD
  • Odpowiedz
@ReaSSe: Ad 15 - a to ciekawe. Dlaczego rzucając butem w zawodnika ze swojej drużyny, poza polem karnym, będzie rzut karny a nie np. rzut wolny bezpośredni? Czerwona kartka ok, ale rzut karny?
  • Odpowiedz
@jestem_legenda: Dokładnie tak jak napisał kolega @arko123 . Jeśli z rzutu wolnego bezpośredniego strzelisz do własnej bramki też jest rzut rożny. Nie wiem dlaczego tak jest, po prostu tak ktoś postanowił.
Jeżeli bramkarz podczas rzutów z punktu karnego zostanie wykluczony to musi zostać wymieniony na zawodnika uprawnionego do gry (rezerwowego)
  • Odpowiedz
@DAbr0z: kolega @ReaSSe miał zapewne na myśli sytuację, gdy drużyna rozgrzewa się za bramką w obrębie pola karnego - wtedy rzutem wolnym bezpośrednim wykonywanym z linii najbliższej temu zdarzeniu jest rzut karny ;)
  • Odpowiedz
@DAbr0z: Rzut karny ponieważ linia która jest najbliżej miejsca popełnienia przewinienia to linia końcowa w obrębie pola karnego. Jeżeli rezerwowy stałby np. przy ławkach rezerwowych to gra byłaby wznowiona z linii bocznej przy ławkach rezerwowych.
  • Odpowiedz
@ReaSSe: Obawiam się, że punkty 11 i 12 będą znów powodowały wiele spornych sytuacji i będą bardzo wrażliwe na interpretacje sędziów... Jako były sędzia jednak jestem za tym, żeby rozgraniczyć lepiej sytuacje ze spalonym, a nie mnożyć wątpliwości przez interpretacje, które można dowolnie naciągać w obie strony. Może być tak, że sędzia "idąc z duchem gry" (moje ulubione powiedzenie, gdy nie wiadomo co zrobić) uzna, że np zawodnik nie spełnił jeszcze
  • Odpowiedz
@ReaSSe: Ja sobie z tego doskonale zdajęs prawę. Drażni mnie tylko, że najpierw są wymyślane przepisy z bardzo "płynnymi" granicami, a potem obrywa się za to sędziom, bo jeden chce być bardziej restrykcyjny, inny iść z tym już chyba powoli mitycznym "duchem gry" i różnie interpretują takie decyzje. A wiadomo, że kibice zaraz podchwycą, że "a ten to wtedy gwizdnął spalonego", albo "a tu nie było spalonego, znowu pomagają tym #!$%@?
  • Odpowiedz
@Szklanka_Mleka: Dotyczy wszystkich rozgrywek od LM do B klasy ;) Aczkolwiek trzeba pamiętać że jeżeli faul polega na popchnięciu, ciągnięciu za koszulkę czy podstawieniu nogi bez możliwości zagrania piłki to nadal jest czerwona kartka
  • Odpowiedz