Wpis z mikrobloga

Wczoraj (29.07) miałem kolejny wieczór z kapitalną pogodą i nie pozostało nic innego jak tylko odpalić 16-calową kolumbrynę. Niebo bezchmurne, noc ciepła i nawet z rosą nie było za bardzo problemów, w zenicie 6.6 mag o północy(zerkaniem widoczna koło Wegi gwiazda HIP91674) i tylko seeing trochę słabszy niż tydzień temu. Widoki super, w końcu popróbowałem poszukać obiektów mgławicowych, które mogłyby pokazać kolor w takim teleskopie. No i udało się :)
Mgławica Niebieska Kula Śniegowa, jak sama nazwa wskazuje, była jasnoniebieska z szarawą otoczką. Spodziewałem się tego, bo ona nawet w syncie 8 daje szaroniebieski obraz. Jednak tutaj barwa jest już oczywista.
M57, Mgławica Pierścień - jej obwódka wpadała w bladożółty kolor, była bardzo jasna i miała wszystkie detale jak na zdjęciu.
Fotograficzny obraz dawały również mgławice M27 Hantle i M17 Omega. M27 wydawała się być szaroniebieskawa (ale kolor oczywisty nie był) i wyglądała bardzo podobnie jak na tym zdjęciu
M17 widać z detalem jak na fotografiach. Tutaj zdjęcie poglądowe - wizualnie w 16" w okularze 24mm jej wygląd jest bardzo zbliżony do tego obrazu.

Jeśli chodzi o oglądanie gromad gwiazd to ma się wrażenie jakby się patrzyło na zdjęcia na żywo w 3D, wyrazistość i kolory gwiazd są bardzo dużym plusem, wokół w otoczeniu czasami widać jakąś malutką oddaloną galaktykę.

W Andromedzie to już jakieś struktury budowy można oglądać, Glaktyka w Trójkącie zaś nadal dość ciemna pozostaje, choć jak się chwilę człowiek przypatrzy to widać jej ramiona.
#astronomia #obserwacje #synta16 #polskienocneniebo
  • 4
  • Odpowiedz
@mactrix: Ja wczoraj też posiedziałem do 2:30. Pogoda idealna. Próbowałem trochę astrofoto, ale przez jakieś luzy na napędzie mam pojechane gwiazdki. Dziś jak warunki dopiszą drugie podejście. Jak wrócę ze wsi do siebie zobaczymy co z tego wycisnę.

  • Odpowiedz
@Nedved: no ja do 3:40 w sobotę dałem radę i już się jasno zrobiło, a Plejady były wysoko na niebie. Ogólnie to widoki przez 16" są mega i ciężko to do czegoś przyrównać, patrzysz na galaktykę Duch Mirach i obraz jest oczywisty pod gwiazdą Mirach, patrzysz na Gromadę Herkulesa to ona świeci w okularze a wokół niej widzisz kolorowe gwiazdy i w polu widzenia okularu jeszcze jedna galaktyka się łapie.
  • Odpowiedz
  • 1
@mactrix 3:40 to już niebieskawo na niebie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ja ruszam w tango za 2 godzinki. Ta 16" brzmi bajecznie. Rozumiem, że masz jakąś działke i tam jest twoja astro-baza? Ja mam GSO 8", ale obserwacje w 80% z balkonu w Krk. Syn mi się urodził pół roku temu, przybyło pakunków i zrobiło się za ciasno dla teleskopu w aucie. BTW. Skąd obserwujesz?
  • Odpowiedz
@Nedved: Dość niebieskawo to fakt, już "zimowe niebo" wychodziło z Plejadami i Hiadami włącznie. ja mam te 6.5 mag na podwórku u rodziców, tak więc podjeżdżam głównie w weekendy albo dni wolne i jak tylko jest pogoda to obserwuję co się da :) na co dzień w Krakowie mieszkam, ale LP tutaj nie pozwala na wiele, moje rodzinne strony to już pod wschodnią granicą, niska urbanizacja, bardzo małe LP i
  • Odpowiedz