Wpis z mikrobloga

Mireczki, dlaczego używacie KDE. Ja od późniejszych początków gnome jade na nim i bardzo mi pasuje to środowisko, choć widzę, że bardzo dużo osób używa KDE najnowszego i nie wierzę, że chodzi tu tylko o po prostu tradycyjne zarządzanie pulpitem. Co jest świetnego w KDE? Bo bym sobie po próbował ale szukam argumentów za, zeby wiedzieć na co się nastawić. #linux #kde #gnome
  • 10
  • Odpowiedz
@Elementx: właśnie tradycyjność wyglądu plus ogromna konfigurowalność — na przykład taka pierdoła jak to, jak zaznaczenie okna powinno podążać za kursorem ma swój własny suwak z kilkoma ustawieniami.
Poza tym Qt jest znacznie bardziej przyjazne programistom.
  • Odpowiedz
@Elementx: Przede wszystkim Dolphin przebija Nautilusa w wielu punktach - możliwość definiowania widoków dla każdego katalogu osobno jest dla mnie killer ficzerem (Nautilus ma to w opcjach eksperymentalnych, zagrzebanych w dconf ale po włączeniu przestaje działać wybór pojedynczych elementów z folderu i tylko zaznaczanie obszaru (czy jak to się nazywa) działa), drugie - obsługa sieci przez Dolphina - możliwość połączenia dwóch sieciowych zasobów i kopiowanie ich bezpośrednio między sobą bez ściągania na lokalny dysk - nawet mając 200Mbps sieć w domu to wolę między dwoma hostingami pliki przesłać bezpośrednio. Do tego obsługa całej masy protokołów sieciowych wbudowana.
Konfiguracja KDE - dostęp do prawie wszystkiego z jednego panelu.
Skrypty dla programów, okien, parametrów, warunków, co tam tylko się chce.
Lepsza obsługa HiDPI (w Gnome nie udało mi się zmusić, żeby elementy obrazu były skalowane dla każdego monitora osobno - mam laptopa z 4k i monitor FullHD i przy Gnome albo rybka albo akwarium - jeden będzie za duży albo drugi za mały, KDE - udało się na 80% satysfakcji; tak wiem, mogę posłuchać Żony ( ͡ ͜ʖ ͡) i kupić sobie monitor 4k ale nie ma (za rozsądne pieniądze widescreen :D)).
KDE jest lżejsze zasobowo niż Gnome, ale to pikuś dziś - przy 16GB RAMu tego już się nie czuje.
Wyszukiwarka/indeksowanie plików w KDE
  • Odpowiedz
Mireczki, dlaczego używacie KDE


@Elementx: Qt oraz to, że KDE wraz ze swoimi programami jest bardziej zintegrowanym środowiskiem, nie przypomina Frankensteina.

Jakich dystrybucji z KDE używacie? Z gnome siedze na manjaro a z KDE?


openSUSE Thumbleweed ze względu na to, że od lat KDE w tej dystrybucji jest domyślnym środowiskiem. Dystrybucje są takie, jacy ich developerzy. Dawno temu próbowałem używać Ubuntu, Minta i jakiś tam innych, ale jakość KDE na
  • Odpowiedz