Wpis z mikrobloga

Mirki związani ze #stolarstwo i #diy podpowiedzcie mi jakie elektronarzędzia będą neizbędne do zrobienia domku mniej więcej takiego . Dodam, że w swoim arsenale posiadam tylko wkrętarkę akumulatorową metaboo 18V a ze stolarstwem też nie miałem za wiele do czynienia do tej pory
  • 24
@Rymbaba jeżeli kupisz w markecie typu Castorama to może Cię taki domek wyjść drożej niż zamówienie gotowego u kogoś kto robi takie rzeczy. (Ja robie takie rzeczy)

Przede wszystkim potrzebujesz ukosnicy. Przyda się też piła tarczowa do przycięcia desek do szerokości, strug elektryczny jeżeli będziesz chciał wygładzić powierzchnię po cięciu pila, strugiem możesz też załamać krawędzie pod kątem 45 stopni więc ręczna frezarkę gornowrzecionowa można sobie odpuścić. Dorzucilbym jeszcze szlifierkę kątowa z
@sins: @Powuyo: Dzięki koledzy za podpowiedź, myślę, że ukośnica i mała szlifierka(żeby wyszlifować powierznię jakąś tarczą bo nie chcę, żeby się dzieciaki zadrami poraniły) powinny wystarczyć. Będe się rozglądał za sprzętem i na pewno się do Was odezwę :) załamywanie krawędzie - cóż to za procedura jeśli można spytać? I czy kapówka(bo i takie nazwy gdzies widziałem) to to samo co ukośnica?

@goras: Mario spadł mi z niebios (
@Rymbaba co masz na myśli pisząc "mała szlifierka" ?

Załamanie krawędzi- kantówka po ucieciu i heblowaniu ma "ostre" krawędzie. Dobrze jest je przejechać jakimś frezem promieniowym (wtedy są zaokrąglone) albo załamać hebelkiem/ szlifierka (nazywa się to faza)
@Rymbaba szlifierka kątowa czyli :D flex :D

Dokup do tego kółko na krążki fibrowe i będzie git.

Ta szlifierka oscylacyjna, ktora linkuję @goras jest bardziej do suchego drewna. Kątowką nie wyszlifujesz dużej powierzchni na płasko bo narobisz dziur, a oscylacyjna owszem
@Powuyo: co kraj to obyczaj u mnie wołają na to diax :P

Dobra pytanie teraz gdzie kupić materiał bo wydaje mi się, że deski w tarkatku są nieoheblowane i tak średnio się nadają chyba na taki domek. Kupować u stolarza już wyheblowane czy samemu to czymś opierdzielić? Czy kantówki też są nieheblowane czy już robione w tarktaku na gotowo?
@Rymbaba możesz kupić i takie i takie przeważnie. Zależnie od regionu cena może się różnić. U mnie aktualnie kosztuje 850zl (netto) za m^3 materiału nieheblowanego. Heblowanie/frezowanie kosztuje 50 zł za stronę (od kubika)

Wiec kupując materiał poheblowany i z załamanymi krawędziami płacisz 1250 zł za m^3.

Osobiście bym nie oszczędzał na heblowaniu. Nawet jeżeli kupisz ręczny hebelek to się za przeproszeniem #!$%@? żeby to wszystko poheblowac.