Wpis z mikrobloga

Mirabelki i Mireczki,

Dokładnie 102 lata temu, czyli 2 V 1915 wybuchła przełomowa i największa bitwa na froncie wschodnim podczas I wojny światowej. Straciło w niej życie około 200-250 tysięcy żołnierzy. Walki pozycyjne toczyły się jeszcze później przez około pół roku na terenie Beskidu Niskiego. Po walkach natomiast należało coś zrobić z ciałami... Tym sposobem na terenie Beskidu Niskiego powstało kilka okręgów cmentarnych. Chciałbym przedstawić Wam niektóre z wojennych nekropolii, które niesamowicie udzieliły mi się swoim niepowtarzalnym klimatem. Zapraszam na wędrówkę szlakiem żołnierskich mogił w Beskidzie Niskim. Refleksja nad wojenną niedolą pozwala zarówno poznać naszą własną historię, jak i docenić dziedzictwo, które po tej historii otrzymaliśmy. Wiekowe groby w niemy sposób przemawiają do nas przypominając, że obecność obcych wojsk na naszych ziemiach rzadko kiedy kończy się dobrze.

Link do znaleziska: http://www.wykop.pl/link/3721563/beskid-niski-cmentarzysko-i-wojny-swiatowej/

Pozdrawiam i z góry dziękuję wykopującym!

#polska #ciekawostki #beskidy #podrozujzwykopem #wojsko #bitwyswiata #metallica #iwojnaswiatowa
Pobierz P.....l - Mirabelki i Mireczki,

Dokładnie 102 lata temu, czyli 2 V 1915 wybuchła p...
źródło: comment_1p9cYZX2B7RNX8XQVg2A4gbclkDpzOrx.jpg
  • 25
@Permanent-Travel Dodaj mnie proszę do listy. Bardzo ciekawie piszesz. Twoje posty już teraz stały się dla mnie bazą do wypraw! W pierwszej kolejności atakuje Jure, która już trochę widziałem, ale sporo ciekawych miejsc po przeczytaniu Twojego bloga ominąlem, a potem idę w Beskid Wyspowy.
Która wyprawa z tych co opisałeś na blogu wywołała u Ciebie najlepsze wrażenia krajoznawcze?