Wpis z mikrobloga

Hej mireczki i mirabelki spod znaku #szwajcaria. Jaka kwota wynagrodzenia rocznie pozwoli na spokojne życie w Zurychu lub bliskich okolicach? Założenie jest takie że pracuję na razie tylko ja, żona na razie zajmuje się dwuletnią córeczką. Chciałbym wiedzieć ile muszę mieć żebyśmy spokojnie się utrzymali zanim żona znajdzie pracę.
  • 28
@slqpl: w zurichu/okolicach mozesz zalozyc 2k za mieszkanie(moze wiecej jako rodzina+dziecko, moga wymagac wiekszego mieszkania aby przyznac permita), do tego ubezpiecznie za 2 osoby dorosle 500chf miesiac za najtansza gowniana asure. Przez pierwszy rok mozesz miec samochod z PL jesli posiadasz - przydaje sie na tanie zakupy w DE. Chyba musisz zadeklarowac tez jakies oszczednosci na utrzymanie zony i corki - raz tak mialem z dziewczyna przy odnawianiu jej permita. Mysle
@snowboarder dzięki za info dot. samochodu i oszczędności. Nie wiedziałem o takich wymaganiach. Liczyłem około 2500 na mieszkanie, ale chyba wolałbym coś poza miastem lub na przedmieściach. Branża IT, finanse. Z niemieckim słabo ale na razie nie będzie mi potrzebny w pracy. Na mieście jakoś się pewnie dogadam
@slqpl: z angielskim spokojnie w zurichu. IT finanse to bym celowal od 80k-90k w gore. Za 2500 to juz bedzie naprawde spoko mieszkanie, jak sie fartnie to i za 1500-1600 cos sie znajdzie pod zurichem. Polecam zerknac na homegate.ch i comparis.ch Co do permita na zone to mozesz tez poswiadczyc wykazem oszczednosci jesli masz :) przy ostatnim odnowieniu permitu dla rozowego musialem poswiadczyc 30k chf jako pokrycie jej kosztow. Ale np
@reflex1: @snowboarder: jeśli chodzi o pozwolenie na pobyt dla żony, jeśli nie będę posiadał 30k CHF (bo nie posiadam takiej sumy), wystarczy jakaś forma zaświadczenia o dochodach? 80-90k to wg mojej wiedzy więcej niż średni dochód rodziny w Szwajcarii. Wystarczy żeby utrzymać żonę? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@slqpl:Starczyć, to starczy, ale dla urzędników to nie wiem. W każdym kartonie masz inne wytyczne. W moim genewskim, aby dostać pozwolenie dla drugiej osoby nie pracującej musisz zarabiać 65000, dla dzieci poniżej 18 lat 30000. Tylko nie wiem, czy w przypadku żona + dziecko sumujesz to, czy nie. Mogę, jak chcesz się dowiedzieć jutro.
@slqpl: loooo panie, ja to bym powiedzial ze te miasta to daleko sa. Zug jest drogi przez niskie podatki. Szukaj np zurich oerlikon lub sebach, lub miasteczka obok np bardzo bym polecal wallisellen, chyba sam sie tu przeniose. Twoja zona moze tez wysapic/wnioskowac o permit np pod szukanie pracy, to wysraczy chyba ze bedzie miala gdzie mieszkac. Jak sobie teraz przypominam to tak wlasnie zrobil moj rozowy na poczatku, potem na
@slqpl: Ze swojej strony dodam, że, jeżeli chcesz mieszkać poza Zurichem I szukałbyś umeblowanego mieszkania, to polecam stronę ums.ch. Ja właśnie drugie mieszkanie od nich będę wynajmował, umeblowane w 100%, wszystkie opłaty są przeważnie wliczane.
Tak, jak pisano wcześniej, 5-6K netto uważam za absolutne minimum, żeby utrzymać tu rodzinę w miarę spokojnie żyć. Bez szaleństw, ale da się przeżyć.
Jakbyś potrzebował jakichś dodatkowych info, daj znać. Powodzenia!
@peterp: strasznie zdziercze ceny na tej stronce! (mieszkam w Szwajcarii więc się orientuję...)
ale rozumiem że to może być dobra opcja dla kogoś, komu ciężko znaleźć pierwsze mieszkanie w obcym kraju.
@slqpl: my mieszkamy w kantonie Aargau i z pensji męża żyjemy sobie z synkiem spokojnie (drugi synek w drodze), dodam że nie zarabia super dużo a jeszcze odkładamy troszkę. (możesz napisać na priv)