Wpis z mikrobloga

Wracam do pisania w tagu #polskienocneniebo i dziś przedstawię dwa obiekty, które są ze sobą związane na niebie, na pewno grawitacyjnie :). Jak się podoba to śledźcie powyższy tag albo #mactrixpoleca.

Galaktyki Bodego (M81, NGC 3031) oraz Cygaro (M82, NGC 3034)

Gwiazdozbiór: Wielka Niedźwiedzica - a same galaktyki znajdują się kilka stopni kątowych ponad tylną burtą Wielkiego Wozu - mapka tutaj

Widoczność: cały rok, w miesiącach zimowych wysoko zenicie

Wielkość gwiazdowa: M81 ma 6.94, zaś M82 8.41 magnitudo, osoby z bardzo dobrym wzrokiem w ekstremalnie ciemnym niebie (co najmniej jak w Bieszczadzkim Parku Ciemnego Nieba) są w stanie dostrzec tę pierwszą gołym okiem.

Galaktyki Bodego i Cygaro są jednymi z najjaśniejszych obiektów tego typu na północnym niebie. Znajdują się w grupie lokalnej "sąsiadującej" z naszą grupą galaktyk (Droga Mleczna, Andromeda, Galaktyka Trójkąta). Dałem słowo sąsiadujących w cudzysłowie, bo ich odległość do Ziemi to tylko 12 mln lat świetlnych :). Obydwa obiekty około 600 milionów lat temu musnęły się wzajemnie w wyniku czego doszło do wysokiej aktywności gwiazdotwórczej, szczególnie widocznej w M82 - spójrzcie na zdjęcie z Teleskopu Hubble'a, które dobrze obrazuje burzliwe gwiezdne życie w Cygarze.

Ponieważ obiekty są dość jasne dobrze prezentują się w okularze teleskopu i można śmiało pokazać je rodzinie jako ciekawostkę :). Przy bardzo ciemnym wiejskim niebie w Syncie 8'' w okularze Scopos 30mm udało mi się zerkaniem wypatrzeć delikatny zarys ramion spiralnych M81. Czego można się spodziewać w średnich warunkach? Na pewno jasnego jądra M81 z nieco ciemniejszą mgiełką wokół, oraz wyraźnego zarysu jasnego cygara w M82. Poniżej kilka szkiców i zdjęć dzisiejszych obiektów:

Szkic Newton 12"

Foto1
Foto2

#astrofoto #astronomia #kosmos
mactrix - Wracam do pisania w tagu #polskienocneniebo i dziś przedstawię dwa obiekty,...

źródło: comment_rQ4ufqBeJedlYsf89TZA2ZEdkMPdIEBj.jpg

Pobierz
  • 8