Wpis z mikrobloga

Co lepsze przed szukaniem pracy jako programista-operator? Ogarniam już auto cad, inventor, solid works, nx, systemy haas, sinumerik, acramatic. Mam jeszcze trochę czasu teraz i nie wiem na co go wykorzystać. Ogarnąć lepiej nx + programowanie ręczne w siemensie (potrafię pisać z ręki tylko proste programy) czy może wziąć się za catię we własnym zakresie?
#cnc #cad #cam #catia
  • 20
  • Odpowiedz
@Birui: jak masz czas to ogarnij sobie jeszcze fanuc, okuma, haidenhain często używane systemy. Jako programista operator bardziej będziesz działał na konsoli niż na komputerze, chyba że frezarki to wtedy tak, ale różnie możesz trafić
  • Odpowiedz
@Birui: sinumerik 840d była gdzieś na necie haidenhain też bodaj coś było musisz poszukać sinu masz na stronie siemensa triala to i hh też pewnie będzie, co do reszty nie wiem
@mielonkazdzika: przygotowanie techniczne chłop ma, ale ustawianie a przede wszystkim dobór narzędzi i parametrów to już inna bajka i będziesz ogarniał po 4-5 miesiącach pracy jak cię majster będzie szkolił, różne materiały różne posuwy obroty warstwy, naprawdę
  • Odpowiedz
@prze-kac: @mielonkazdzika: obroniłem właśnie inż i przez pół roku pracowałem jako operator na tokarkach i frezarkach. Pracowałem w małej firmie gdzie nauczyli mnie kompletnej obsługi obrabiarek więc potrafię sobie samemu napisać program i ustawić maszynę do pracy. Wydaje mi się, że z taką wiedzą uda mi się jakąś ciekawą pracę złapać tylko chciałbym jeszcze się przez ok. miesiąc rozwinąć na jakimś przydatnym polu.
Na kompie mam już symulatory
  • Odpowiedz
@Birui: co mogę doradzić to nie wiem, w każdej firmie jest pewnie inaczej, wszystko zależy od tego co tam produkują. Całkiem inna jest robota gdzie produkujesz jakieś części na tony, od tej gdzie masz produkcie jednostkowa i każdy detal musi być dopieszczony i cały czas się na niego dmucha i chucha.
Tu się dopiero konkretne schody zaczynają. trzeba przewidywać dużo wcześniej jak dany materiał się zachowa/pokrzywi po obróbce, trzeba to
  • Odpowiedz
@Birui: Tak tylko w temacie "ogarniania". Ja myślałem że ogarniałem SolidWorksa (~rok doświadczenia w pracy non stop), aż zobaczyłem gości którzy robią to co ja i oni naprawde ogarniają. Wiele lat nauki przede mną
  • Odpowiedz
@Birui: jeśli można wiedzieć, jakie studia skończyłeś, i o ile to nie tajemnica, to jakie zarobki otrzymywałeś jako operator/programista i w jakim regionie ??
  • Odpowiedz