Wpis z mikrobloga

Mirunie spod tagów #elektryka #elektronika no i moze #budownictwo mam taką sprawę. Obecnie mam w mieszkaniu taki układ z bezpiecznikami: 2 automatyczne mam w mieszkaniu, jeden 25A, drugi 20A. Na klatce natomiast mam klasyczny topik 16A. Przez to prawie zawsze spala sie ten topik, a nie wyskakuje bezpiecznik w mieszkaniu. Ten 16A jest tam ze wzgledu na to, ze tak doradził sąsiad - powiedzial mi, ze te co mam w mieszkaniu sa zdecydowanie za duze i ze przez to przwsilenie w moim mieszkaniu noze doprowadzic do awarii w jakiejs rozdzielni. No ja sie na tym nie znam, nie wiem na ile taki scenariusz jest prawdopodobny, wiec posluchalem go i dalem tą 16. No ale tak jak pisalem jest to problemtyczne bo zawsze spala sie topik. No i pomyslalem, ze zrobilbym tam: tego 25A dalbym na klatke (sasiad odradzal, mowil, ze moga #!$%@?, ale zaryzykuje) a na jego miejsce kupilbym 20A.
Czy takie wartoaci sa odpowiednie? Jeżeli nie jakie bezpieczniki wstawic? Mieszkanie 36m jesli to ma znaczenie
  • 20
@upgrayedd: Zrobię troche #elektrodacontent ale od takich rzeczy jest elektryk z uprawnieniami. Nie wiemy jak podzielone są u Ciebie obwody elektryczne w mieszkaniu, czy coś jest jeszcze podpięte pod ten topik 16A, co powoduje jego przepalenie, w jakiej charakterystyce są te automaty itd. Bezpieczniki to nie jest coś takiego, że jak sie przepala to się wymienia na większy bez zastanowienia ;)
pytam o warunki przyłączenia, co dla Ciebie w tym dziwnego?


@aro84: Skąd on ma to wiedzieć? Człowieku tego nie wie 99% społeczeństwa. Bez tego wiadomo że problem ma z instalacją lub urzadzeniami. Przez co ktoś kombinował z bezpiecznikami. Jak na mieszkanko w miescie to 16A nie powinno leciec
@tfuj_pszyjaciel: aha i 99% może sobie przekraczać moc przyłączeniową, bo nie jej nie zna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie twierdzę, że instalacja w domu jest ok. Ale powinien też zrobić porządek z zabezpieczeniem na klatce, a nie wkręcać co popadnie.
@upgrayedd: zamiana wartości bezpieczników nie zmieni przekroju przewodu (z klatki do mieszkania), a głównie jest tam ten bezpiecznik. Bez wiedzy co Ty tam masz to wróżenie z fusów co się może stać.